2 lipca 2019

Libia: Zapowiedź decydującej ofensywy na Trypolis

(Trypolis. Fot. M. Dzwonkowska / Forum)

Siły powietrzne Libijskiej Armii Narodowej generała Chalifa Haftara planują rozpoczęcie ofensywy na Trypolis, który znajduje się pod kontrolą Rządu Zgody Narodowej. Dla podzielonej na realnie dwa osobne byty państwowe Libii zajęcie stolicy może być momentem przełomowym i początkiem upadku rządu, który cieszy się wsparciem ONZ, Turcji i Stanów Zjednoczonych.

 

Szef sztabu sił lotniczych wojsk podległych generałowi Haftarowi, generał – major Muhammad al-Manfur, zaapelował do cywilnych mieszkańców Trypolisu by nie zbliżali się do obiektów wojskowych, które mogą być zaatakowane przez siły Libijskiej Armii Narodowej. Według dowódcy, armia dowodzona przez Chalifa Haftara przygotowuje się do decydującego ataku, dzięki któremu stolica Libii ma być zajęta i „wyzwolona z rąk terrorystów”. Przygotowaniem do ofensywy były – według rządu w Trypolisie – przeprowadzone w ostatnich dniach ostrzały składów broni położonych w różnych częściach stolicy Libii. W wyniku trwających od 4 kwietnia tego roku walk o Trypolis zginęło już ponad 740 osób, a kolejne 4,4 tysiąca zostało rannych.

 

Przejęcie kontroli nad stolicą byłoby faktycznym zwycięstwem wojsk generała Chalifa Haftara, który w wojnie domowej ma oficjalne wsparcie ze strony Egiptu, Francji i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W zakresie współpracy wojskowej prowadził rozmowy m.in. z przedstawicielami Federacji Rosyjskiej. Nerwową reakcję na Zachodzie wywołało doniesienie o możliwym większym zaangażowaniu militarnym Rosji po stronie Libijskiej Armii Narodowej, kontrolującej wschodnią część kraju. Jednym z ustaleń między gen. Chalifem Haftarem a ministrem obrony narodowej Siergiejem Szojgu miała być ponoć zgoda dowódcy LAN na utworzenie rosyjskiej bazy wojskowej w Benghazi, pozwalającej Moskwie na operowanie w basenie Morza Śródziemnego.

 

Walczący o utrzymanie Trypolisu Rząd Zgody Narodowej (popierany przez ONZ, Stany Zjednoczone i Turcję) jest w mocnej defensywie. Siły dowodzone przez gen. Haftara dostały od swojego przywódcy polecenie zamknięcia przestrzeni powietrznej dla samolotów tureckich i ostrzeliwania okrętów tureckich w przypadku ich przybliżania się do brzegów Libii. 28 czerwca żołnierze Chalifa Haftara zestrzelili bezzałogowy statek powietrzny, należący do wojsk posłusznych Rządowi Zgody Narodowej, wyprodukowany w Turcji.

 

Przedłużająca się wojna domowa w Libii wyniszczyła kraj, który z jednego spośród największych w świecie eksporterów ropy naftowej stał się ogarniętym przez chaos miejscem rozgrywek różnych sił politycznych oraz zapleczem dla radykalnych bojowników islamskich.

 

 

Źródła: Rambler.ru, Rusdialog.ru, Hlavne Spravy.sk, Gazeta.ru.

JB

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie