11 lipca 2019

Licheń: rozpoczęły się największe na świecie warsztaty liturgii tradycyjnej Ars Celebrandi

(Zdjęcie archiwalne. Fot. Ars Celebrandi.pl/RorateCaeli)

W Sanktuarium Maryjnym w Licheniu ruszyła szósta edycja warsztatów liturgii tradycyjnej Ars Celebrandi. Przez tydzień około dwustu osób z Polski i kilkunastu innych krajów będzie uczyło się wszelkich umiejętności potrzebnych do odprawiania Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego oraz zasad organizowania ceremonii liturgicznych.

 

Zajęcia obejmują kilkustopniowe warsztaty dla kapłanów i ministrantów, ćwiczenia chorału gregoriańskiego dla śpiewaków liturgicznych oraz naukę dawnego polskiego śpiewu nabożnego. Oprócz nauki praktycznej przewidziane są wykłady teoretyczne. Dr Dominika Krupińska z biura prasowego Ars Celebrandi zaznacza, że jednym z ważniejszych owoców warsztatów są powołania kapłańskie.

 

Tegoroczna edycja wyróżnia się rekordową ilością kapłanów, kleryków oraz braci zakonnych, których łącznie jest ponad 50. Oprócz kleru diecezjalnego są wśród nich pijarzy, pallotyni, dominikanie, cystersi, werbiści, a także sercanie, kapucyni i inni. W odpowiedzi na prośby uczestników zagranicznych, jeden z warsztatów ministranckich prowadzony jest w języku angielskim.

 

Każdego dnia celebrowanych będzie wiele Mszy św., w tym solenne i śpiewane. Odprawiane będą także godziny kanoniczne. Uczestnicy będą w nich na bieżąco wykorzystywać nabyte podczas warsztatów umiejętności. Do udziału w liturgii zaproszony jest każdy zainteresowany. Program znaleźć można na stronie arscelebrandi.pl.

 

Organizatorzy dokładają starań, aby rozwojowi umiejętności liturgicznych towarzyszył rozwój duchowy oraz pogłębianie wiary. Dlatego przewidziane są kazania rekolekcyjne podczas codziennej głównej Mszy św. W tym roku głosi je ks. Piotr Buda, a ich tematem jest pełnienie woli Bożej.

 

„Bez posłuszeństwa woli Bożej nie ma pokoju serca, nie ma zbawienia” – zaznaczył w ks. Paweł Korupka, kapelan warsztatów. Wyjaśnił, że „w tych czasach jesteśmy szczególnie narażeni na zagubienie, dezorientację, brak głębokiego porządku, a lekarstwem na to jest właśnie podporządkowanie się woli Bożej”.

 

Warsztaty Ars Celebrandi oprócz codziennej, zwykłej nauki, obejmują zawsze również celebracje specjalne. W tym roku będą dwie. 16 lipca o godz. 11.30 Mszę św. solenną będzie celebrował ks. dr Gerald Goesche ISPN, przełożony Instytutu św. Filipa Nereusza z Berlina. Natomiast 15 lipca o godz. 13.40 w głównej Bazylice Licheńskiej przed cudownym obrazem Matki Bożej będzie celebrowana Msza św. solenna w rycie dominikańskim. Będzie to pierwsze takie wydarzenie w historii licheńskiego sanktuarium.

 

Ryt dominikański jest to własny obrządek liturgiczny zakonu dominikańskiego, istniejący od samych jego początków. Ma własne księgi, kalendarz i śpiewy liturgiczne oraz cechuje się interesującymi różnicami w porównaniu z obowiązującym w całym Kościele rzymskokatolickim rytem rzymskim. Mszę w tym rycie mogą sprawować jedynie dominikanie.

 

Po kilkudziesięcioletniej przerwie, którą zapoczątkowało przyjęcie przez zakon dominikański w 1969 r. nowej formy obrządku rzymskiego (mszał Pawła VI), ryt dominikański zaczął się w ostatnich latach odradzać i sprawowany jest w coraz większej liczbie miejsc na świecie. Szczególną rolę odegrało tu ogłoszenie przez papieża Benedykta XVI w 2007 motu proprio Summorum Pontificum, które uprościło zasady celebrowania Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego i innych tradycyjnych rytach łacińskich. Papież Benedykt XVI kładł również wielki nacisk na to, aby w Kościele pielęgnowano liturgiczne tradycje miejscowe i zakonne.

 

Organizatorem warsztatów liturgicznych Ars Celebrandi jest Stowarzyszenie Una Voce Polonia – polski oddział międzynarodowego Stowarzyszenia Una Voce, pełniącego rolę nieoficjalnej reprezentacji katolików przywiązanych do nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego. Od samego początku warsztaty odbywają się pod patronatem biskupa włocławskiego Wiesława Meringa.

 

 

Źródło: KAI

WMa

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie