Pakistańscy islamiści dają się we znaki władzom oraz lokalnej społeczności poprzez nieustanne i coraz bardziej agresywne protesty. Konflikt nie wpływa dobrze na sytuację wokół Asi Bibi, która nadal przebywa w celi śmierci. Sprawę utrudnia także skandal wokół „Panama Papers”, który obciąża dzieci obecnego premiera Pakistanu.
Od końca marca Pakistanem wstrząsają na tym tle bardzo poważne trudności. Wówczas to przeprowadzono egzekucję Mumtaza Qadriego, który w 2011 roku zamordował gubernatora prowincji Pendżab, Salmana Taseera, stającego w obronie Asii Bibi. Islamiści uznali Qadriego za bohatera i męczennika i domagają się, by jego krew została pomszczona krwią chrześcijanki. Jest bardzo prawdopodobne, że na tle protestów po egzekucji Qadriego islamiści przeprowadzili w Lahaurze, stolicy Pendżabu, krwawy zamach terrorystyczny w czasie świąt Wielkanocnych, pozbawiając życia 74 osoby i raniąc dalszych 350, w tym wielu chrześcijan.
Wesprzyj nas już teraz!
W tym samym czasie około 10 tysięcy islamistów zebrało się pod siedzibą pakistańskiego parlamentu w stołecznym Islamabadzie, domagając się od rządu jasnej deklaracji pozostania przy szariacie. Demonstrantów udało się skłonić do zaprzestania protestu dopiero po czterech dniach, deklarując przy tym oficjalnie, że prawo o bluźnierstwie nie zostanie zmienione, a osoby za nie skazane nie wyjdą na wolność.
Sytuację polityczną pogarsza nadto skandal wokół „Panama Papers”. Ujawnione przez światowe media materiały obciążają troje dzieci obecnego premiera kraju. Islamiści wykorzystują ten fakt do zaostrzania protestów i nacisków na rząd w sprawie swoich radykalnych postulatów. W ostatnich dniach odbyły się w całym kraju nowe demonstracje przeprowadzone przez najważniejszą organizację radykałów, Sunni Tehreek. Ekstremiści ponownie domagają się wykonania egzekucji na Asii Bibi.
Asia Bibi została aresztowana w 2009 roku za obrazę islamu. Rok później skazano ją na karę śmierci. Od tego czasu czeka na egzekucję, a jej sprawa zyskała bardzo poważny ciężar polityczny w krajowej polityce.
Pach/POz
Źródło: Katholisches.info