11 kwietnia 2019

Liczne przestępstwa z nienawiści wobec chrześcijan w Polsce. Ordo Iuris alarmuje OBWE

(fot. REUTERS / FORUM)

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie od lat bada zjawisko występowania przestępstw z nienawiści w Europie. Instytut Ordo Iuris już po raz piąty uczestniczy w międzynarodowym procesie sprawozdawczym by sygnalizować o nasilającej się wrogości względem chrześcijan. W ubiegłym roku w Polsce doszło do kilkudziesięciu tego typu przestępstw.

 

W raporcie za rok 2018 Centrum Wolności Religijnej Ordo Iuris zgłosiło 31 przypadków zdarzeń noszących znamiona przestępstw z nienawiści względem chrześcijan w Polsce, czyli tzw. chrystianofobii. Wszystkie ze zgłoszonych incydentów były uprzednio opisane na portalach lokalnych bądź ogólnokrajowych mediów i wywołały poruszenie miejscowych społeczności. Rzeczywista skala tych spraw jest jednak nieznana, ponieważ większość z podobnych zdarzeń nie zostaje w ogóle zgłaszana. Dominującą część przypadków stanowią przestępstwa przeciwko mieniu – akty wandalizmu, kradzieże czy podpalenia kościołów, ołtarzy, kaplic, cmentarzy. Opisano także m.in. sprawy obrazy uczuć religijnych, złośliwego przeszkadzania we Mszy świętej czy modlitwie. Ofiarami przestępstw z nienawiści na tle religijnym padają zarówno księża, jak i wierni. Wynikają one w głównej mierze z narastającej niechęci, czy agresji wobec chrześcijan.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Przypadki chrystianofobii opisane w raporcie Centrum Wolności Religijnej, mające miejsce w Polsce w minionym 2018 roku, to np. dewastacja Alei Świętych – 22 figur ufundowanych przez proboszcza i parafian przy kościele parafialnym Matki Bożej Śnieżnej w Zarzeczu koło Niska. Straty związane z ich zniszczeniem szacuje się na ok. 50 tys. zł. Inna sprawa dotyczy złośliwego przeszkadzania we Mszy Świętej, gdzie do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku, podczas wieczornej Mszy wtargnęło dwóch agresywnych mężczyzn, którzy krzyczeli i wykonywali obraźliwe gesty. Sprawcy zostali aresztowani przez policję. Inne zdarzenie dotyczyło aktu wandalizmu na budynku Kurii w Warszawie, gdzie na murach pojawiło się obraźliwe graffiti. Jego treść wskazuje, że najprawdopodobniej tego czynu dopuściły się grupy feministyczne. Kolejny tego typu akt miał miejsce w Płońsku, gdzie sprawca uszkodził konfesjonały oraz kropielnice oblewając je atramentem.

 

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie przyjęła powszechnie akceptowalną na gruncie prawa międzynarodowego terminologię, wedle której za przestępstwo z nienawiści powinno uznawać się czyny, które wypełniają znamiona ustawy karnej danego państwa motywowane uprzedzeniami sprawcy lub jego wrogością (nienawiścią) wobec określonej cechy danej osoby, miejsca bądź rzeczy. Zgodnie z takim rozumieniem, przestępstwo z nienawiści mogą obejmować groźby karane, zniszczenia mienia, napaści, zabójstwa lub inne czyny, dodatkowo motywowane uprzedzeniami czy nienawiścią. Przestępstwa z nienawiści nie dotyczą wyłącznie osób, mogą dotyczyć również miejsc i przedmiotów związanych z daną grupą.

 

Niestety, co roku skala wykrytych przestępstw nie maleje, a większość z nich nie jest w ogóle zgłaszana na policję. Zarówno w Polsce jak i w innych krajach agresja względem chrześcijan jest coraz silniejsza, i bardziej śmiała. Centrum Wolności Religijnej Ordo Iuris powstało by monitorować, badać, zgłaszać a tam, gdzie to konieczne interweniować w sprawach, w których dochodzi do przestępstw ze względu na nienawiść wobec chrześcijan – mówi Karina Walinowicz, dyrektor Centrum Wolności Religijnej Ordo Iuris.

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 912 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram