W imię prawdziwej wolności dzieci Bożych w Kościele prosimy, by została zapewniona pełna wolność tradycyjnej liturgii, ze swobodnym korzystaniem ze wszystkich jej ksiąg liturgicznych, aby bez przeszkód, w obrządku łacińskim mogli z niej korzystać wszyscy wierni, a wszyscy duchowni mogli ją sprawować – głosi apel sformułowany przez Jean-Pierre’a Maugendre, dyrektora francuskiej organizacji Renaissance Catholique. Tekst wezwania ukazał się na stronie katolickiego publicysty Edwarda Pentina.
Ruch Świeckich zainaugurował międzynarodową kampanię na rzecz „całkowitej wolności tradycyjnej liturgii”. Autor opublikowanego w poniedziałek przesłania zwraca uwagę na kryzys Kościoła związany z gwałtownymi procesami laicyzacyjnymi.
Wesprzyj nas już teraz!
„Bycie katolikiem w 2024 roku nie jest łatwym zadaniem. Zachód przechodzi masową dechrystianizację do tego stopnia, że katolicyzm wydaje się znikać ze sfery publicznej. W innych krajach rośnie liczba chrześcijan prześladowanych za wiarę. Co więcej, Kościół został dotknięty kryzysem wewnętrznym, który objawia się spadkiem praktyk religijnych, spadkiem powołań kapłańskich i zakonnych, spadkiem praktyk sakramentalnych, a nawet narastającym rozłamem między księżmi, biskupami i kardynałami, co całkiem niedawno było zupełnie nie do pomyślenia” – napisał Jean-Pierre Maugendre.
Pośród dostępnych nam środków mogących przyczynić się do wewnętrznego odrodzenia Kościoła i odnowienia jego misyjnej gorliwości Francuz wskazał na pierwszeństwo obecności w naszym życiu tradycyjnej liturgii.
„Pomimo wszystkich wysiłków podejmowanych dla jej stłumienia, zwłaszcza podczas obecnego pontyfikatu, żyje ona nadal, rozprzestrzeniając się i uświęcając lud chrześcijański, dla którego błogosławieństwem jest możliwość korzystania z niej” – podkreślił inicjator wystąpienia.
Lider Renaissance Catholique zwrócił uwagę na to, że tradycyjna liturgia „przynosi obfite owoce pobożności, wzrost powołań i nawróceń. Przyciąga młodych ludzi i jest źródłem wielu kwitnących dzieł, zwłaszcza w szkołach, którym towarzyszy solidna katecheza. Nikt nie może zaprzeczyć, że służy zachowaniu i przekazywaniu wiary i praktyk religijnych w obliczu zaniku wiary religijnej i malejącej liczby wierzących”.
Maugendre przypomniał, że „czcigodna starożytność” Mszy tradycyjnej pomogła na przestrzeni wielu wieków uświęcić „niezliczone dusze”. Podczas gdy w ciągu dziesięcioleci upływających od soboru watykańskiego II Kościół coraz bardziej kurczy się i przechodzi do defensywy ustępując sekularyzacji i nowoczesnym prądom ideologicznym oraz kulturowym, podejmował sam wiele prób odwrócenia tej tendencji. Nigdy jednak nie nastąpiło pełne przywrócenie praw liturgii trydenckiej w taki sposób, aby mogli czerpać z niej wszyscy wierni.
„Dziś jednak zdrowy rozsądek pilnie domaga się, aby wszystkie siły witalne w Kościele mogły żyć i prosperować, a zwłaszcza ta, która cieszy się prawem sięgającym ponad tysiąclecia” – napisał autor przesłania.
„Niech nie będzie żadnej pomyłki: niniejszy apel nie jest petycją o uzyskanie nowej tolerancji, jak w latach 1984 i 1988, ani nawet o przywrócenie statusu nadanego w 2007 roku przez motu proprio Summorum Pontificum, które uznając co do zasady prawo, w rzeczywistości sprowadziło je do reżimu oszczędnie przyznawanych zezwoleń” – czytamy dalej.
„(…) po prostu prosimy, w imię prawdziwej wolności dzieci Bożych w Kościele, aby została zapewniona pełna wolność tradycyjnej liturgii, ze swobodnym korzystaniem ze wszystkich jej ksiąg liturgicznych, aby bez przeszkód, w obrządku łacińskim mogli z niej korzystać wszyscy wierni, a wszyscy duchowni mogli ją sprawować” – podkreślił francuski lider katolicki.
Jak zaznaczył autor, jego apel nie ma charakteru petycji, pod którą zbierane są podpisy poparcia. Jest za to przesłaniem zaproponowanym do rozpowszechniania, podejmowania w dowolnych, stosownych formach, a także do przedstawiania i wyjaśniania kardynałom, biskupom oraz kapłanom Kościoła powszechnego.
Renaissance Catholique to ruch świeckich z siedzibą w Paryżu, działający na rzecz przywrócenia społecznego panowania Chrystusa.
Źródło: EdwardPentin.co.uk
RoM