Dzisiaj

Likwidacja Funduszu Kościelnego? We wrześniu rząd przedstawi swoje stanowisko

(Donald Tusk, fot. PAP/Rafał Guz)

Już we wrześniu rząd może poinformować o całkowitej likwidacji Funduszu Kościelnego. Będzie to oznaczało zakończenie dotychczasowego modelu finansowania, będącego rekompensatą za skradzione po 1945 roku przez państwo komunistyczne dobra Kościoła w Polsce.

Jak poinformowano w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu, już we wrześniu Międzyresortowy Zespół ds. Funduszu Kościelnego przedstawi swoje propozycje zmian w działaniu Funduszu Kościelnego. Jednak jak wynika z wypowiedzi wiceministra Sebastiana Gajewskiego, chodzi o całkowitą likwidację Funduszu i utworzenie nowych rozwiązań w tym wymiarze.

„Chcielibyśmy przedstawić kompleksową propozycję likwidacji Funduszu Kościelnego wraz z nowymi rozwiązaniami, które Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedłożyło już w kwietniu” – powiedział PAP wiceszef resortu Sebastian Gajewski.

Wesprzyj nas już teraz!

Jak podano w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu, podczas ostatniego posiedzenia Międzyresortowego Zespołu ds. Funduszu Kościelnego omawiano koncepcje dotyczące przedmiotu działania, przygotowane przez przedstawicieli poszczególnych resortów.

Poinformowano, że do najbliższego poniedziałku członkowie zespołu zostali zobowiązani do wyznaczenia kandydatów do prac zespołu problemowego/roboczego, który zajmie się analizą propozycji przedstawionych przez członków zespołu międzyresortowego.

„We wrześniu Międzyresortowy Zespół ds. Funduszu Kościelnego ma przedstawić propozycje wypracowanych rozwiązań na posiedzeniu Rady Ministrów” – czytamy w komunikacie.

Fundusz Kościelny powstał na mocy ustawy z 20 marca 1950 r. Według założeń miał być formą rekompensaty dla Kościołów i związków wyznaniowych za przejęte od nich przez państwo nieruchomości ziemskie. Z tych nieruchomości miała zostać utworzona masa majątkowa, z której dochód miał być dzielony między Kościół i inne wspólnoty proporcjonalnie do wielkości zabranych nieruchomości.

Z Funduszu Kościelnego korzystają wszystkie działające legalnie w Polsce związki wyznaniowe, także te, które nie działały w naszym kraju w 1950 r. i nie utraciły wówczas żadnych nieruchomości. 

pap logo

Źródło: PAP

Oprac. WMa

Łukasz Bernaciński: uzależnienie finansowania Kościoła od polityki podatkowej państwa to duże ryzyko

Fundusz Kościelny to „leciwy dziadek” i trzeba go czymś zastąpić? Abp Galbas o „nowoczesnych metodach wspierania Kościoła”

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(46)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 257 527 zł cel: 300 000 zł
86%
wybierz kwotę:
Wspieram