22 marca 2024

Lipnica Murowana: palmy sięgające nieba będzie można zobaczyć już w niedzielę

(Fot. PCh24.pl /ŁK)

Kolorowe, sięgające nieba palmy będzie można podziwiać w Niedzielę Palmową w Lipnicy Murowanej. Na miejscowym rynku odbędzie się 65. Konkurs Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego. Od samego rana zaprezentują się zespoły regionalne, kapele ludowe, orkiestry dęte. Będzie też kiermasz rękodzieła i wyrobów tradycyjnych.

Najwyższą palmę (37 metrów i 78 centymetrów) w historii konkursu, wykonał w 2019 roku, 21-letni wtedy mieszkaniec Lipnicy Górnej Andrzej Goryl. W ubiegłym roku najwyższa palma mierzyła 27 metrów i 63 centymetry, a jej autorem był dotychczasowy rekordzista wysokości Andrzej Goryl.

W Niedzielę Palmową od samego rana na zabytkowy rynek, przez lipniczan wszystkich pokoleń oraz gości przynoszone będą konkursowe palmy. Konkurs rusza już o 7.30. Wykonawcy muszą przestrzegać kryteriów określonych w regulaminie. Dopiero postawienie palmy przesądza o jej udziale w konkursie. Nie jest to łatwe zadanie. Stawianie musi odbywać się w sposób naturalny, za pomocą lin, wideł, bez użycia mechanicznych dźwigów i wyciągarek. W przeszłości zdarzało się, że palmy się łamały. Regulamin przewiduje, że wykonawca może odciąć część złamaną, ponownie poddać palmę ocenie i mierzeniu, a następnie ją postawić.

Wesprzyj nas już teraz!

Palmy będą mierzone i oceniane przez Komisję Artystyczną. Występy zespołów zaczną się o 8.00. Rozpocznie Strażacka Orkiestra Dęta z Rajbrotu, a później zaprezentują się grupy regionalne. Msza św. w kościele będzie o 11.00, a poprzedzi ją poświęcenie palm na rynku. Ogłoszenie wyników nastąpi około godz. 13.00. Będzie także można zwiedzać zabytki, w tym kościół św. Leonarda, jeden z najstarszych i najcenniejszych kościołów drewnianych w Małopolsce, wpisany w 2003 r. na Listę UNESCO. O godz. 17.00 w tym kościele odbędzie się koncert akordeonowy „W odsłonie klasyki” w wykonaniu Bartłomieja Widełki.

Od pokoleń mieszkańcy Lipnicy Murowanej wykonywali palmy, jednak nie były one tak wysokie i tak strojne. Palma świadczyła o zamożności gospodarza i jego statusie społecznym. Jeśli morgów dziesięć, dziesięć metrów palmy wykonywał właściciel. Wraz ze wzrostem popularności konkursu rosły też palmy.

W 1958 r. Józef Piotrowski – społecznik, miłośnik Lipnicy, poeta, chcąc uratować tradycję wykonywania palm, która zaczęła stopniowo zanikać, zainicjował i zorganizował pierwszy konkurs, który obecnie oprócz tradycji religijnej stał się również rozpoznawalną marką gminy Lipnica Murowana.

Palmy oceniane są w kilku kategoriach wysokości oraz pod kątem innych kryteriów: ułożenie pręci, wiązanie, smukłość, zdobienie. Tradycyjne lipnickie palmy wykonywane są tylko z naturalnych surowców. Trzon palmowego drzewka stanowi wiklina, która służy także do wiązania starannie ułożonych pręci. Palmę ozdabiają kolorowe bibułowe kwiaty, bazie oraz zimozielona roślinność, a w czubie wiązka trawy stawowej. Tradycyjna palma musi się mieścić w dłoniach wykonawcy i za pomocą siły ludzkich rąk musi zostać postawiona.

Palmy niskie i średnie (do 15 metrów) otaczają stojącą w centralnej części rynku kolumnę św. Szymona z Lipnicy, a te najwyższe (nawet ponad 30 metrów) mocowane są do lip rosnących wokół lipnickiego rynku.

Organizatorami konkursu są Gminny Dom Kultury i Urząd Gminy Lipnica Murowana a współorganizatorem parafia pw. św. Andrzeja Apostoła w Lipnicy Murowanej.

KAI

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 592 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram