7 kwietnia 2022

Lipnica Murowana: w Niedzielę Palmową odbędzie się 63. konkurs palm

(Fot. PCh24.pl /ŁK)
W Niedzielę Palmową w Lipnicy Murowanej odbędzie się 63. Konkurs Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego. Rok temu najwyższa palma miała 26 metrów i 8 cm.

Po przerwie związanej z tzw. pandemią znów mieszkańcy południowo – wschodniej Polski będą mogli przyjechać do Lipnicy Murowanej i podziwiać rekordowo wysokie palmy. Staną one od samego rana na lipnickim rynku. Wydarzenie rozpocznie się o 7.30 od stawiania palm, ich mierzenia i oceny. Palma musi zostać postawiona pionowo siłą ludzkich rąk z wykorzystaniem jedynie lin oraz stabilizujących tyczek bez użycia dźwigów lub podnośników.

Palma, która się złamie jest eliminowana z konkursu w takiej wysokości. Wykonawca może odciąć część złamaną, ponownie poddać palmę ocenie i mierzeniu, a następnie ją postawić. Palmy będą stawiane na lipnickim rynku, przy figurze św. Szymona, a te wysokie mocowane do lip rosnących wokół rynku.

Już od 8 rano zaplanowano też występy zespołów regionalnych. Po poświęceniu palm o godz. 11 w kościele św. Andrzeja rozpocznie się Msza św.

Wesprzyj nas już teraz!

O godz. 13.00 zaplanowano ogłoszenie wyników. Konkursowi będą towarzyszyć warsztaty wykonywania palm, jarmark wielkanocny a także indywidualne zwiedzanie zabytków. O godz. 17.00 w zabytkowym kościele św. Leonarda odbędzie się koncert „Na skrzydłach muzyki” w wykonaniu Wiśnickiego Kwartetu Smyczkowego.

Rok temu najwyższa palma miała 26 metrów i 8 cm. Jej twórcą był Andrzej Goryl z Lipnicy Górnej. 62. Konkurs Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego odbył się bez udziału publiczności i wydarzeń towarzyszących. Dwa lata temu konkurs został odwołany z powodu tzw. pandemii.

Do konkursu mogą być zgłoszone palmy wykonane według wzoru palmy tradycyjnej, z naturalnych surowców takich jak: pędy wierzby (wiklina), suszone kwiaty, roślinność zimozielona np. bukszpan, jałowiec oraz bibułowe kwiaty i wstążki. Wiązanie palmy powinno być wykonane z pędów wierzby. Do budowy palmy nie można używać drutu, gwoździ i sznurków z tworzyw sztucznych.

Palmy będą oceniane w pięciu kategoriach: palmy dziecięce do 3 metrów wysokości, palmy niskie powyżej 3 metrów do 7 metrów wysokości, palmy średnie powyżej 7 metrów do 14 metrów wysokości, palmy wysokie powyżej 14 metrów do 22 metrów wysokości, palmy najwyższe powyżej 22 metrów wysokości.

Palmy niskie, średnie, wysokie i najwyższe oceniać będzie komisja artystyczna, w skład której wejdą etnografowie, folkloryści, plastycy, historycy, twórcy ludowi. Komisja artystyczna oceniając palmy będzie brała pod uwagę wysokość, wiązanie, zdobienie, ułożenie pręci, wysmukłość.

Organizatorami wydarzenia są Gminny Dom Kultury, Urząd Gminy Lipnica Murowana i Parafia pw. św. Andrzeja Apostoła. Konkurs w Lipnicy Murowanej sięga 1958 roku, kiedy to tamtejszy poeta Józef Piotrowski ogłosił I Konkurs Palm na Niedzielę Palmową. Zainteresowanie było bardzo duże wśród mieszkańców. Z małej imprezy lokalnej konkurs przekształcił się w wydarzenie ogólnopolskie.

Źródło: KAI

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 143 574 zł cel: 300 000 zł
48%
wybierz kwotę:
Wspieram