Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Rzeczpospolitej Polskiej
Pan Bogdan Zdrojewski
Wesprzyj nas już teraz!
W imieniu członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Przemyskiej, pragniemy wyrazić nasze głębokie zaniepokojenie profanacją symboli religijnych, a zwłaszcza Krzyża Świętego, która staje się zjawiskiem o coraz większej skali. Nasze negatywne odczucia potęgowane są przez dostrzegalne przyzwolenie społeczne na ową desakralizację.
Nie możemy pozostawić bez sprzeciwu odbywającej się w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski wystawy „British British Polish Polish: Sztuka krańców Europy, długie lata 90. i dziś”, na której wyświetlany jest skandaliczny film Jacka Markiewicza „Adoracja”.
Jako młodzi ludzie nie wyrażamy zgody na to, aby haniebny film Jacka Markiewicza uznany został za „dzieło historyczne” reprezentujące naszą kulturową tożsamość narodową. Nie można nazywać artyzmem tego, co w naszej ocenie jest amoralne, co jest bluźnierstwem. Karygodnym jest publiczne prezentowanie zbeszczeszczania świętych symboli. Ekspresja twórcy oraz jego prawo do artystycznego wyrazu nie stanowią dostatecznego uzasadnienia dla wulgarnej profanacji i obrażania uczuć religijnych znacznej części Polaków. Wolność artysty, jak każdego człowieka, kończy się tam, gdzie zaczyna się ochrona wolności innych osób. Państwo, które deklaruje w swojej Konstytucji oraz innych aktach prawnych swobodę sumienia i wyznania, nie może pozostawać obojętne na publiczne znieważanie symboli religijnych, a zwłaszcza krzyża, ponieważ zachowania takie bezpośrednio godzą w deklarowaną wolność religii.
Praca Jacka Markiewicza, w naszej ocenie, to nie tylko niedopuszczalna profanacja najważniejszego symbolu chrześcijaństwa jakim jest Krzyż, ale także pewnego rodzaju promocja pornografii i homoseksualizmu. W filmie tym, nagi mężczyzna bezcześci figurę Jezusa przybitego do krzyża, ocierając się o nią genitaliami. Propagowanie tego typu zachowań stoi w jawnej sprzeczności z troską o dobre wychowanie przyszłych pokoleń, może prowadzić ona do wypaczenia spojrzenie młodych na sferę intymną, a w konsekwencji na rodzinę oraz pozostałe relacje międzyludzkie. Nie bez znaczenia jest także fakt, iż molestowany przez artystę Krucyfiks jest średniowiecznym zabytkiem i pochodzi ze zbiorów Muzeum Narodowego.
Należy w tym miejscu podkreślić, iż Krzyż jest jednym z fundamentalnych elementów polskiej tożsamości narodowej. W wielu miejscach, gdzie ginęli nasi żołnierze, w miejscach kaźni, na wygnaniu Krzyż był znakiem, który ich jednoczył. Jest więc nie tylko symbolem religijnym, ale posiada też wymiar społeczny i kulturowy. Nie można też zapomnieć o wielu przydrożnych Krzyżach, które dla wielu rodzin są znakiem pamięci o tych, którzy zginęli. Ojciec Święty Jan Paweł II wskazał iż Polacy winni bronić Krzyża, „bo od Krzyża na Giewoncie, aż po Krzyże w Gdańsku jest Polska”.
Jako młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży nie możemy stać obojętnie wobec zachowań jawnie godzących w symbole religijne, a tym samym naruszające nasze prawo do swobody sumienia i wyznania. Dlatego też wzywamy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego do wyjaśnienia zaistniałej sytuacji oraz wyciągnięcia stosownych konsekwencji względem osób odpowiedzialnych za prezentowanie przedmiotowej pracy. Przede wszystkim jednak domagamy się zamknięcia wystawy, a tym samym zaprzestania naruszania praw podmiotowych oraz obrażania uczuć religijnych Katolików.
Paweł Kurasz
Prezes Zarządu Diecezjalnego
Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży
Archidiecezji Przemyskiej