Prosty schemat Litanii Loretańskiej może sprzyjać spłycaniu jej głębokiego wymiaru teologicznego. Cóż to bowiem za filozofia: czytać Maryjne wezwania i dodawać „módl się za nami”? Tymczasem „Ilustrowana Litania Loretańska” – tłumaczenie na język polski rozważań księdza Franciszka Ksawerego Dornna wzbogacone o liczne ryciny – pokazuje nam, że każdy tytuł Najświętszej Maryi Panny niesie za sobą olbrzymi ładunek katolickiego nauczania.
Litania Loretańska, jak każda modlitwa, może dawać ludzkiej duszy rozmaite owoce. Z jednej strony modlący otwiera się na rozmowę z samym Stwórcą, z drugiej jednak w przypadku wszystkich modlitw polegających na powtarzaniu pewnych zwrotów istnieje ryzyko swoistego „mantrowania”, czyli bezrefleksyjnego powtarzania słów. Aby unikać takich sytuacji warto lepiej poznawać i pogłębiać rozumienie istoty danego nabożeństwa.
W tym właśnie celu ks. Franciszek Ksawery Dornn kilka wieków temu napisał, a współcześnie ks. Maciej Słyż przetłumaczył na język polski rozważania o poszczególnych wezwaniach Litanii Loretańskiej. Całe dzieło ilustrują ryciny braci Klauberów, a obraz i tekst doskonale ze sobą współgrają tłumacząc wiernym – poprzez zmysł wzroku oraz rozum – kolejne tytuły, jakimi Kościół określa Najświętszą Maryję Pannę.
Wesprzyj nas już teraz!
Wydana przez fundację Rosa Mystica publikacja to swoista pielgrzymka, w trakcie której czytający książkę staje się pątnikiem coraz dokładniej poznającym rolę, jaką w historii zbawienia odegrała Matka Zbawiciela. Rozbudowywany w ten sposób potencjał intelektualnego rozwoju swojej wiary jest w publikacji doskonale uzupełniany wręcz nieznanymi dotąd w Polsce modlitwami umożliwiającymi wniesienie naszej duchowości na wyższy poziom. W ten sposób poważnie potraktowana jest zasada opierania wiary na dwóch filarach: wiarze i rozumowi, będących – jak to napisał św. Jan Paweł II w Fides et ratio – skrzydłami unoszącymi nas ku kontemplacji prawy.
W ten sposób, dzięki wydanej niedawno „Ilustrowanej Litanii Loretańskiej”, na nowo uświadamiamy sobie, że owa modlitwa to nie tylko ładne, poetyckie i pełne uprzejmości zwroty, jakimi honorujemy Świętą Bożą Rodzicielkę. Nabożeństwo stanowi bowiem bramę do jak najpełniejszego poznania naszej Matki i Królowej oraz Świętej Wiary Katolickiej.
Michał Wałach
Ilustrowana litania loretańska. Rosa Mystica – Fundacja Wydawnicza.
Liczba stron: 160; Format: 160×240 mm; Twarda oprawa – eko skóra, srebrne tłoczenia, wstążka