Litewski Sejm – w odpowiedzi na zagrożenia na swojej granicy – przyjął ustawę, która daje tamtejszej Straży Granicznej możliwość zawracania migrantów nielegalnie przekraczających granicę państwową. Litwa, podobnie jak Polska, nękana jest incydentami z udziałem nielegalnych imigrantów na granicy z Białorusią.
Za ustawą zagłosowało 86 posłów. 8 było przeciw, a 20 wstrzymało się od głosu. W jednoizbowym parlamencie Litwy zasiada 141 posłów. Zmiany w prawie mają wejść w życie 3 maja, ale muszą jeszcze zostać oficjalnie zaakceptowane i podpisane przez prezydenta Litwy Gitanasa Nausedę.
Przygotowana przez MSW nowelizacja ustawy cementuje dotychczasową praktykę zawracania migrantów na granicy, która została wprowadzona początkowo na podstawie zarządzenia resortu spraw wewnętrznych z 2021 roku – podał portal litewskiego nadawcy państwowego LRT.
Wesprzyj nas już teraz!
Praktyka zawracania migrantów wywołała krytykę organizacji broniących praw człowieka, które twierdzą, że władze legitymizują wydalenie migrantów, co stanowi naruszenie prawa międzynarodowego. MSW Litwy twierdzi, że ustawowa możliwość zawracania migrantów wprowadza wyraźne rozróżnienie między migracją naturalną i migracją instrumentalną umożliwianą przez reżim białoruski, a wprowadzone przepisy są niezbędne dla bezpieczeństwa narodowego Litwy.
Litewska straż graniczna uniemożliwiła około 20 tys. osobom przekroczenie granicy ze strony Białorusi od 3 sierpnia 2021 roku, kiedy udzielono im prawa do zawracania nielegalnych migrantów – podaje LRT. Liczba obejmuje kilkukrotne próby przekroczenia granicy przez te same osoby. (PAP)