22 maja 2015

Litewskie władze niszczą polskie szkolnictwo. Polski rząd nie widzi problemu

(Krystian Maj/FORUM )

Polskie szkoły do likwidacji lub przynajmniej do degradacji – tak można określić działania władz litewskich wobec polskich placówek edukacyjnych. Rząd Ewy Kopacz nie widzi w tym problemu.

 

Decyzje litewskiej administracji dotyczą czterech polskich szkół w samej stolicy kraju, w Wilnie. Dwie polskie szkoły średnie mają stać szkołami o poziomie podstawowym: chodzi o szkoły im. Lelewela oraz im. Syrokomli – tutaj decyzję już podjęto. Co najmniej taka sama perspektywa – choć w grę wchodzi także likwidacja – dotyczy szkół im. Konarskiego i Lazdynai.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Władze litewskie uzasadniają swoje posunięcia brakiem pieniędzy i małą liczbą polskich dzieci. Jednak oficjalne dane mówią o czymś wręcz przeciwnym: np. w szkole im. Syrokomli uczy się prawie 900 dzieci – czyli komplet. Niedobory natomiast występują często w szkołach litewskich, jak choćby w gimnazjum Senvages, do którego uczęszcza 420 uczniów – mimo że szkoła przewidziana jest na 880.

 

Krytyczną opinię na temat działań władz litewskich wyraził poseł Artur Górski z PiS-u w interpelacji skierowanej do polskiego MSZ-etu i do polskiego MEN-u. Obydwa ministerstwa nie podzielają jego zdania, Konrad Pawlik z resortu kierowanego przez Grzegorza Schetynę bierze Litwinów w obronę.

 

Proces depolonizacji na Litwie posiada różne oblicza, a uderzenie w szkoły, ma, jak się wydaje, bezpośredni związek z wynikami wyborów politycznych w tym kraju. Środowiska Polaków, skupione wokół polskich szkół, od lat wpływają decydująco na sukces Akcji Wyborczej Polaków na Litwie. Bezpośrednio władzom litewskim chodzi więc o to, aby zlikwidować te naturalne „sztaby wyborcze” w rękach polskiej mniejszości.

 

 

Źródło: „Gazeta Polska”

phsz

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 556 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram