25 lutego 2013

24 lutego w warszawskim kościele wizytek Mszę św. w obrządku ormiańskim odprawił ks. Rafał Krawczyk, duszpasterz pracujący w Rosji. Pochodzący z diecezji płockiej kapłan, poznawszy przed kilku laty w Rosji katolików ormiańskich, postanowił otoczyć ich opieką duszpasterską i szybko nauczył się liturgii i języka ormiańskiego.

Musimy się przestawić i zapomnieć o mszy rzymskokatolickiej. Starajmy się iść śladem naszej ormiańskiej starożytnej tradycji – powiedział ks. Krawczyk przed rozpoczęciem liturgii. Wyjaśnił, że typowa dla tej tradycji jest postawa stojąca, obowiązująca także podczas konsekracji, oznaczająca gotowość do obrony Chrystusowej wiary.

Wesprzyj nas już teraz!

Celebrans objaśniał symbolikę i znaczenie poszczególnych fragmentów liturgii. Podkreślił wielkie znaczenie, jakie mają dla Ormian poszczególne niedziele Wielkiego Postu. Pierwsza z nich, która przypadła w tym roku 10 lutego, jest nazwana Niedzielą Dobrego Życia. Ormianie wspominają wówczas zaproszenie do raju, jakie Bóg skierował do Adama. Ta niedziela jest dla wiernych okazją, aby zadali sobie pytanie, czy chcą być w raju i co powinni robić, aby osiągnąć życie wieczne. –Ta niedziela jest najpiękniejsza, bo ukazuje cel naszego życia – tłumaczył duszpasterz.

Druga niedziela, zwana Niedzielą wygnania Adama z raju, uświadamia wiernym, że są istotami grzesznymi. Trzecia zaś – Niedziela syna marnotrawnego, przypadająca 24 lutego – niesie ze sobą przesłanie do nawrócenia. Jako przykład ks. Krawczyk podał starożytnego króla Armenii Trdata, władcę szalonego, który jednak otworzył się na działanie Ducha Świętego i z rąk św. Grzegorza Oświeciela przyjął chrzest, dzięki czemu Armenia stała się pierwszym krajem chrześcijańskim. Podczas liturgii, zgodnie z kanonem, modlono się w intencji katolickiego patriarchy ormiańskiego Nersesa Bedrosa i kard. Kazimierza Nycza, ordynariusza dla Ormian katolików w Polsce.

Ks. Rafał Krawczyk urodził się w 1978 r., w latach 1997-2003 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku. Święcenia kapłańskie przyjął 7 czerwca 2003 r., po czym został wikariuszem w parafii rzymskokatolickiej pw. św. Urbana w Baboszewie. W 2007 r., na własną prośbę, został skierowany do pracy duszpasterskiej wśród katolików w Rosji. Początkowo był wikariuszem w parafii rzymskokatolickiej pw. Wniebowzięcia NMP w Kursku, po czym w 2008 r. abp. Paulo Pezzi, ordynariusz archidiecezji Matki Bożej w Moskwie mianował go proboszczem parafii pw. Narodzenia NMP w Tule. Tam zetknął się z liczną wspólnotą Ormian, imigrantów z Gruzji.

Powodowany chęcią zapewnienia im stałej opieki duszpasterskiej, zafascynowawszy się obrządkiem, kulturą i duchowością ormiańską, w 2009 r. zwrócił się do Kongregacji Kościołów Wschodnich z prośbą o pozwolenie na posługę w obrządku ormiańsko-katolickim. W tym samym roku wyjechał do Armenii w celu nauki liturgii ormiańskiej. Dzięki wsparciu ówczesnego ordynariusza Ormian katolików w Europie Wschodniej – abpa Nyszana Karakehejana, uzyskał zgodę Stolicy Apostolskiej na birytualizm. 15 września 2009 r., w łacińskie święto Matki Bożej Bolesnej, otrzymał nominację na urząd proboszcza ormiańsko-katolickiej parafii w Wieniowie, obejmującej cały obwód tulski. Jednocześnie od 2011 r. zakończył posługę w parafii rzymskokatolickiej i odtąd całkowicie poświęca się obrządkowi ormiańsko-katolickiemu.

Od kilku dni ks. Rafał Krawczyk przebywa w Polsce, aby – za zgodą kard. Nycza – odprawiać msze w skupiskach ormiańskich. Sprawował już liturgię w Gdańsku i w Warszawie. Dalszy program pobytu ks. Krawczyka w Polsce przedstawia się następująco: 2 marca (sobota), godz. 14.00 – Msza św. ormiańska we Wrocławiu, w kościele dominikanów, pl. Dominikański 1, po Mszy św. modlitwa pod chaczkarem i spotkanie-konferencja ze wspólnotą ormiańską. 3 marca (niedziela), godz. 11.00 – Msza św. ormiańska w Gliwicach, w ormiańskokatolickim kościele Świętej Trójcy, ul. Mikołowska; po Mszy św. modlitwa pod chaczkarem i spotkanie-konferencja w siedzibie Związku Ormian w Polsce, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 7 lok. 2. 9 marca (sobota) – Msza św. ormiańska w Rzeszowie, szczegóły zostaną podane w późniejszym terminie na stronie internetowej www.dziedzictwo.ormianie.pl. 10 marca (niedziela), godz. 16.00 – Msza św. ormiańska w Krakowie, w kościele św. Mikołaja, ul. Kopernika 9, po Mszy św. modlitwa pod chaczkarem i spotkanie-konferencja ze wspólnotą ormiańską.

KAI

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 300 725 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram