29 marca 2012

Litwa broni wartości moralnych w życiu publicznym

(Litewski Parlament)

Litewscy politycy doceniają rolę wartości w życiu publicznym. W grudniu wstępnie zaakceptowali nowelizację konstytucji broniącej tradycyjnego małżeństwa, opartego na związku kobiety i mężczyzny. Tydzień temu zaproponowali kolejne nowelizacje – tym razem kodeksu administracyjnego i cywilnego – zabraniające wyśmiewania wartości moralnych w życiu społecznym oraz zakazującą przeprowadzania operacji zmiany płci.


Jeden z projektów nowelizacji ustawy o ochronie wartości w życiu społecznym zaproponowany został przez Petrasa Gražulisa. Przewiduje on – zgodnie z nowym artykułem 214 kodeksu administracyjnego pt. „Ochrona konstytucyjnych wartości moralnych” – że „publiczne szydzenie z konstytucyjnych wartości moralnych i zasad rodziny określonych w Konstytucji oraz organizacja imprez sprzecznych z moralnością społeczną” uznawane będą za przestępstwo. Za naruszenie tego przepisu przewiduje się karę grzywny w wysokości od 1000 do 3000 litów lub od 3000 do 60000 litów w przypadku ponownego naruszenia prawa.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Inny projekt, zaproponowany został przez posłów Matulasa Antanasa, Vida Marija Cigriejiene i Arimantasa Dumciusa ,dąży do wprowadzenia zmian w kodeksie cywilnym polegających na zakazaniu operacji zmiany płci (dziś takie zabiegi, jeśli są medycznie możliwe, są dozwolone dla osób dorosłych niepozostających w związkach małżeńskich). Nowela kodeksu cywilnego ma chronić Litwę przed roszczeniami obywateli składającymi skargi w Europejskim Trybunale Praw Człowieka, twierdzącymi, że prawo litewskie zezwala na tego typu operacje. W 2007 roku Litwa przegrała sprawę w ETPC z transseksualistą, któremu odmówiono prawa do operacji.

 

W grudniu ubiegłego roku posłowie zaakceptowali  już po pierwszym czytaniu projekt nowelizacji art. 38 konstytucji stanowiącego, że rodzina jest oparta na „dobrowolnym małżeństwie między mężczyzną i kobietą”.

 

Zmiany w ustawie zasadniczej muszą być przedyskutowane i zatwierdzone dwukrotnie w trzymiesięcznych odstępach pomiędzy głosowaniami. Ostatecznie nowela konstytucji zostanie przyjęta, jeśli co najmniej 94 członków parlamentu opowie się za jej wprowadzeniem podczas drugiej sesji.

 

Źródło: Federation Pro Europa Christiana

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 302 755 zł cel: 300 000 zł
101%
wybierz kwotę:
Wspieram