2 sierpnia 2021

Litwa: komisarz UE do spraw wewnętrznych bada kryzys imigracyjny

(Fot. JOHANNA GERON / Reuters / Forum)

Na Litwę przybyła eurokomisarz do spraw wewnętrznych UE Ylva Johansson. Celem jej dwudniowej wizyty jest zbadanie na miejscu jak wygląda sytuacja z imigrantami, których z Białorusi przeszło na Litwę już prawie 4 tysiące. Tylko wczoraj granicę przekroczyła rekordowa liczba 289 imigrantów. Litwa otrzymała w ostatnich dniach z UE 12 mln euro na koszty związane z utrzymaniem imigrantów.

Komisarz UE zapoznaje się w Wilnie z sytuacją kryzysu imigracyjnego, który rozwija się na Litwie. Każdej doby litewscy pogranicznicy zatrzymują średnio 150 – 200 imigrantów, którzy nielegalnie przekraczają granicę z Białorusią. Imigranci umieszczani są w zamkniętych obozach, głównie na obszarach przygranicznych. W miasteczku namiotowym utworzonym na poligonie niedaleko miejscowości Rudniki, którego mieszkańcy to głównie litewscy Polacy,  przebywa już około 400 imigrantów. Reszta przebywa w jednostkach straży granicznej. Będą oni systematycznie umieszczani w specjalnych ośrodkach. Głównie domach modułowych i miasteczkach namiotowych.

Komisarz Ylva Johansson spotkała się już z ministrem spraw wewnętrznych Litwy Agne Bilotaite. Podczas spotkania została omówiona sytuacja na granicy litewsko-białoruskiej. Poruszono również kwestia pomocy unijnej dla Litwy w celu rozwiązania kryzysu migracyjnego – chodzi o zasoby ludzkie i finansowe, mediację UE w kontaktach z krajami pochodzenia migrantów. UE przekazała 12 mln euro na koszty związane z lokowaniem, utrzymaniem i odsyłaniem imigrantów. Nie będą to jedyne środki jakie UE kieruje na ten cel. W późniejszym czasie z Brukseli popłyną na Litwę znacznie większe kwoty.

Wesprzyj nas już teraz!

Dziś unijna komisarz rozmawiała z prezydentem Gitanasem Nausėdą oraz premier Ingridą Šimonytė. Omawiano m.in. sprawę zorganizowania powrotu imigrantów do ich macierzystych krajów. Unijna komisarz powiedziała, że władze UE dostrzegają powagę sytuacji związaną z kryzysem imigracyjnym na Litwie. Widzą również działania władz Białorusi, który ten kryzys wywołują i potęgują. Litewskiej granicy pomaga pilnować 100 funkcjonariuszy granicznych z różnych państw UE, a także 30 samochodów i helikopterów, które stale monitorują granicę z Białorusią.

Zaplanowano również spotkania unijnej komisarz z przedstawicielami Służby Ochrony Granicy Państwowej oraz pełniącymi na Litwie służbę funkcjonariuszami Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex oraz Europejskiego Urzędu Wsparcia w dziedzinie Azylu. Oprócz pieniędzy UE przekazała Litwie samochody terenowe, sprzęt specjalistyczny potrzebny do wykrywania nielegalnego przekraczania granicy. 12 krajów UE, w tym Polska, Słowacja oraz Norwegia przekazały pomoc humanitarną. Są to koce, śpiwory, generatory prądu, żywność czy namioty.

Z Białorusi na Litwę przeszło już prawie 4 tysiące imigrantów. Ponad 70 procent z nich to młodzi mężczyźni. Tylko wczoraj granicę przekroczyła rekordowa liczba 289 imigrantów, głównie obywateli Iraku. Władze Litwy alarmują, że kończą się im możliwości lokowania imigrantów u siebie. Na razie są oni umieszczani jedynie w miasteczku namiotowym koło wsi Rudniki. Z czego nie są zadowoleni tamtejsi mieszkańcy ( protesty), którymi są przeważnie litewscy Polacy.   Władze w Wilnie twierdzą, że tak znaczący wzrost nielegalnych migrantów przybywających z terytorium Białorusi to atak reżimu w Mińsku przeciwko Litwie.

Źródła – wilnoteka.lt, kurierwileński.lt, belsat.eu

Adam Białous

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(1)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 137 014 zł cel: 300 000 zł
46%
wybierz kwotę:
Wspieram