„Umiesz liczyć? Licz na siebie!” – to przysłowie na poważne wzięli sobie do serca Litwini, którzy sami postanowili zadbać o swoje bezpieczeństwo. Rząd w Wilnie poinformował w poniedziałek, że prowadzi rozmowy w sprawie zakupu norweskiego systemu obrony przeciwrakietowej, by wypełnić lukę obronną na wschodniej flance NATO.
System obrony powietrznej NASAMS, mający chronić przed atakami pocisków manewrujących średniego zasięgu, będzie pierwszą tarczą obrony przeciwrakietowej w krajach bałtyckich. Ma kosztować około 100 mln euro – poinformował rzecznik litewskiego ministerstwa obrony Vaidotas Linkus.
Wesprzyj nas już teraz!
Litwini wskazują na coraz bardziej agresywne działania ze strony Rosji. Tylko w ubiegłym tygodniu samoloty NATO stacjonujące w bazach krajów bałtyckich siedmiokrotnie startowały by eskortować rosyjskie myśliwce, które naruszyły przestrzeń powietrzną nad Morzem Bałtyckim.
W lipcu podczas szczytu NATO w Warszawie państwa członkowskie zgodziły się uruchomić cztery bataliony liczące po tysiąc żołnierzy każdy w trzech krajach bałtyckich: w Estonii, na Łotwie i Litwie oraz w Polsce.
Eksperci podkreślają, że zdolność krajów bałtyckich do odpierania jak najdłużej ewentualnego ataku Moskwy do czasu uzyskania pomocy NATO, będzie miała kluczowe znaczenie dla dalszego powodzenia sił sojuszniczych w ewentualnej wojnie. Tarcza antyrakietowa na Litwie zwiększy możliwości obrony powietrznej, sprawiając, że każdy następny atak wroga będzie bardziej kosztowny.
– Brak systemów obrony powietrznej zwiększa prawdopodobieństwo udanego ataku wroga z ograniczonymi siłami. Nasza siła militarna jest ważna dla odstraszenia – powiedział agencji AP emerytowany pułkownik litewski Ignas Stankovicius.
Norweski system NASAMS wykorzystywany jest – poza norweskimi siłami – przez Hiszpanię, Oman i USA do ochrony ważnych celów strategicznych w Waszyngtonie. Rozmowy – poza Litwinami – prowadzą także Chorwaci. Unowocześniony system NASAMS II, zaprojektowany przez koncern Kongsberg Grppen wykorzystują do obrony swojego terytorium – poza Norwegami, także Finowie, Holendrzy i Chilijczycy.
Źródło: thelocal.no., AS.