Od początku maja zaczęła obowiązywać na Litwie, przegłosowana w styczniu, ustawa umożliwiająca pisownię w dokumentach tożsamości polskich nazwisk w oryginalnym ich zapisie, czyli z użyciem alfabetu łacińskiego. Dla litewskich Polaków to wspaniały prezent na nasze majowe święta narodowe.
Parlamentarny spór w litewskim Sejmie o zapis polskich nazwisk w dokumentach tożsamości trwał ponad 20 lat. Wcześniej nazwiska m.in. polskie były zapisywane w dowodzie osobistym czy paszporcie w języku litewskim. Polacy na Litwie nie godzili się na taki stan rzeczy. Często przeciwko temu protestowali i składali do urzędów wnioski o to, by ich polskie nazwiska zapisywać w alfabecie łacińskim. Litewska minister sprawiedliwości Ewelina Dobrowolska powiedziała w Sejmie, że w 2020 roku litewskie sądy uwzględniły 79 wniosków o zmianę zapisu nazwiska w dokumentach tożsamości na formę oryginalną, w 2021 roku uwzględniono ich 45.
W styczniu 2022 roku w litewskim Sejmie w końcu przegłosowano projekt ustawy o pisowni nielitewskich nazwisk. Zalegalizowano w ten sposób pisownię nielitewskich nazwisk alfabetem łacińskim w wersji oryginalnej, czyli zezwolono na używanie łacińskich liter „w”, „q” i „x”, których nie ma w litewskim alfabecie. Ustawę przegłosowano dość wyraźną przewagą głosów. Poparło ją 83 posłów w 141-osobowym parlamencie. Za wprowadzeniem w życie ustawy był m.in. wiceprzewodniczący Sejmu Gediminas Kirkilas. – Tak naprawdę rozstrzygnęliśmy nieduży problem, który przez długie lata był przyczyną ochłodzenia stosunków polsko-litewskich – powiedział Kirkilas.
Wesprzyj nas już teraz!
Zgodnie z obowiązującą od 1 maja br. ustawą możliwy jest zapis nazwiska z użyciem liter alfabetu łacińskiego. Nowelizacja zakłada, że „imię i nazwisko może być zapisane w oryginale, jeżeli jest w ten sposób zapisane w dokumentach źródłowych, zaś dokumenty źródłowe dają dowód tego, że osoba lub jej przodkowie posiadali obywatelstwo innego państwa, bądź dana osoba zawarła związek małżeński z obcokrajowcem i przybrała jego nazwisko” – czytamy w treści ustawy.
Jak informuje Wydział Komunikacji Społecznej Sejmu Litwy, od 1 maja wniosek o zmianę imienia i nazwiska w dokumencie tożsamości można złożyć w wybranym urzędzie stanu cywilnego za pośrednictwem systemu elektronicznego lub listem poleconym albo kurierem. Tak jak poprzednio, zmiana nazwiska małoletniego dziecka będzie wymagała pisemnej zgody jednego z rodziców, a także pisemnej zgody dziecka, jeśli ukończyło ono 10 lat.
Przedstawiciele mniejszości narodowych, którzy chcą zmienić swoje nazwisko na nielitewskie, będą musieli najpierw zadeklarować swoją narodowość: można wybrać narodowość jednego z ich rodziców lub dziadków, a narodowość małoletniego dziecka można zmienić tylko na narodowość rodziców. Minister Sprawiedliwości Litwy Evelina Dobrovolska zwraca uwagę, że w przypadku chęci wpisania swoich nazwisk literami alfabetu łacińskiego, ponieważ jest on nielitewskim obywatelem Litwy, w pierwszej kolejności będzie musiał wskazać narodowość inną niż litewska w ewidencji ludności. Zmienione zostaną też dane dotyczące narodowości w akcie urodzenia, zostaną one usunięte lub akt ten będzie mógł być uzupełniony o te dane.
Źródło- zw.lt
Adam Białous