Sejmowi nie udało się przyjąć poprawek do Konstytucji, według których podstawą rodziny jest małżeństwo, będące związkiem kobiety i mężczyzny. Projekt zmian pojawił się po uznaniu niekonstytucyjności Państwowej Koncepcji Rodzinnej. Koncepcja zakładała, że rodzina w świetle prawa to tylko zarejestrowany związek małżeński kobiety i mężczyzny.
Za poprawkami głosowało 93 posłów, przeciwko 16 a 13 parlamentarzystów wstrzymało się od głosu. Poprawki mogły być zatwierdzone, gdyby poparło je co najmniej 94 posłów. Zabrakło więc zaledwie 1 głosu.
Wesprzyj nas już teraz!
Projekt zakładał, że rodzina wywodzi się z małżeństwa, a małżeństwo jest dobrowolnym związkiem kobiety i mężczyzny. Inicjatorzy zmian w Ustawie Zasadniczej chcieli też dodać zdanie, że podstawą rodziny może być macierzyństwo i ojcostwo.
Państwowa Koncepcja na rzecz Rodziny w sposób wyjątkowo spójny omawiała zagadnienia związane z rodziną, począwszy od jasnego zdefiniowania czym rodzina jest. Zapis taki jednoznacznie wyklucza możliwość prawnego uznania tzw. związków partnerskich. Nie zabrakło analizy obecnej sytuacji rodziny na Litwie. Autorzy dokumentu wskazali na niebezpieczny spadek liczby urodzeń, biedę i trudności jakie są konsekwencją emigracji. Ostania część Koncepcji to zestaw konkretnych propozycji i rozwiązań prawnych, mających poprawić sytuację rodziny. Jednak Sąd Konstytucyjny orzekł, że jest ona sprzeczna z ustawą zasadniczą. Organ sądownictwa konstytucyjnego oświadczył, że rodziną w świetle Konstytucji może być również np. tzw. związek nieformalny.
W prawodawstwie litewski funkcjonuje zapis o traktowaniu rodziny jako podstawy społeczeństwa i państwa.
Źrodło: pl.delfi
luk