5 października 2022

Litwa: w parlamencie promowano Szlak Bożego Miłosierdzia łączący Kraków i Wilno

(Eugeniusz Kazimirowski, „Obraz Jezusa Miłosiernego", Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Wilnie )

W Sejmie Litwy odbyła się w środę konferencja „Szlaki pielgrzymkowe łączące Litwę i Polskę – teraźniejszość i perspektywy”, której celem jest m.in. prezentacja powstającego Szlaku Bożego Miłosierdzia Camino Misericordia łączącego Kraków i Wilno.

W parlamencie otwarto też wystawę prezentującą nowy szlak pielgrzymkowy. – Zainteresowanie turystyką religijną rośnie. Rośnie też zainteresowanie wspólnym polsko-litewskim dziedzictwem duchowym – powiedziała Polskiej Agencji Prasowej inicjatorka konferencji, posłanka Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin, Rita Tamaszuniene, wyrażając zadowolenie, że „powstaje nowy szlak łączący oba kraje, który m.in. pozwala dzielić się przebogatym dziedzictwem sakralnym, jaki posiada Wilno i Wileńszczyzna”.

Organizatorzy podkreślają, że „w kontekście obecnej sytuacji geopolitycznej i bezpieczeństwa utrzymywanie dobrych stosunków międzynarodowych, w szczególności sąsiedzkich, jest wyjątkowo ważne”, a dobre stosunki „zależą nie tylko od wysiłków dyplomatycznych każdego państwa, ale też gościnności, znajomości historycznego i kulturowego dziedzictwa sąsiednich państw”.

Wesprzyj nas już teraz!

Podczas konferencji, w której udział wzięli prelegenci z Polski i Litwy została omówiona perspektywa ruchu pielgrzymkowego między obu krajami, rozwój szlaku Camino de Santiago oraz ruchu pielgrzymkowego do sanktuarium w Szydłowie na Litwie, gdzie w 1608 roku ukazała się Najświętsza Maryja Panna.

Wiele uwagi poświęcono projektowi Camino Misericordia, który został zainicjowany przez Sekretariat Bożego Miłosierdzia. Jego celem jest wyznaczenie samochodowego, rowerowego, a w przyszłości także pieszego szlaku łączącego miejsca związane z życiem i działalnością Apostołów Bożego Miłosierdzia od Krakowa do Wilna.

Chodzi o to, żeby zainteresować osoby związane z turystyką, jak też polityków, perspektywą rozwoju tego szlaku – powiedział PAP ks. Mariusz Marszałek SAC.

Obrazowym dopełnieniem omawianej kwestii było otwarcie w środę w Sejmie Litwy wystawy. 14 plansz za pomocą zdjęć i opisów w językach polskim, litewskim i angielskim przybliża szlak Bożego Miłosierdzia.

Wystawa powstała z inicjatywy Sekretariatu Bożego Miłosierdzia z Częstochowy przy współpracy ze Stowarzyszeniem Wspólnota Polska oraz Muzeum ks. Obrembskiego w Mejszagole. Jest to wizualizacja tego, co nam się udało już zrobić przedstawiając dokumentację podstawowych miejsc związanych z kultem Bożego Miłosierdzia – wyjaśnił ks. Marszałek.

Wystawa wkrótce zostanie zaprezentowana w wielu miejscowościach Wileńszczyzny. Według ks. Marszałka, „trwają rozmowy, by jeszcze w tym roku pokazać ją też w Sejmie polskim”.

Źródło: PAP / Aleksandra Akińczo

pap logo

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 912 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram