Zwierzchnicy Kościoła katolickiego oraz pozostałych wspólnot chrześcijańskich na Litwie przyjęli z zadowoleniem ustawę o prokreacji wspomaganej, uchwaloną 28 czerwca przez tamtejszy parlament. Nakłada ona poważne ograniczenia na tworzenie i użycie zarodków ludzkich w celach rozrodczych.
Nowe prawo „ogranicza manipulację ludzkim embrionem, jest zatem najwłaściwszym politycznym sposobem ochrony życia człowieka” – czytamy w oświadczeniu, które podpisali: przewodniczący episkopatu abp Gintaras Grušas, prawosławny arcybiskup wileński Innocenty i biskup luterański Mindaugas Sabutis.
Wesprzyj nas już teraz!
Zwierzchnik Kościoła katolickiego oraz przedstawiciele pozostałych wspólnot chrześcijańskich podkreślili, że brak szacunku dla życia ludzi, także nienarodzonych, jest sprzeczny z chrześcijaństwem. Przypomnieli, że według Pisma Świętego ludzkie życie jest nienaruszalne. Tym, którzy uważają, że nowej ustawy, jako zbyt restrykcyjnej, zwrócili uwagę, że „tworzenie nieograniczonej liczby embrionów jest niezgodne z poszanowaniem życia człowieka”. Dotyczy to też ich zamrażania, niszczenia czy selekcji.
Podobnie „dawanie albo sprzedaż gamet łamałyby integralność małżeństwa oraz prawo dziecka do tego, by poznać własnych rodziców biologicznych i być przez nich wychowywanym” – napisali zwierzchnicy trzech Kościołów chrześcijańskich na Litwie.
Źródło: KAI
POz