Amerykańska firma Hobby Lobby Stores Inc, na mocy wyroku sądowego uzyskała czasowe zwolnienie od stosowania się do wymogów przyjętej w 2010 r. ustawy o opiece zdrowotnej tzw. HHS Mandate, zmuszającej pracodawców do wykupywania swoim pracownikom pakietów ubezpieczeniowych, pokrywających koszty antykoncepcji, sterylizacji i aborcji. Reprezentująca firmę kancelaria prawnicza nazwała decyzję sądu zwycięstwem „wolności religijnej wszystkich przedsiębiorców”.
Sąd okręgowy w Oklahoma City, gdzie ma siedzibę firma Hobby Lobby, zawiesił toczącą się przeciwko niej sprawę do 1 października br., dając rządowi federalnemu czas na podjęcie decyzji, czy chce odwołać się od decyzji federalnego sądu apelacyjnego w Denver z 27 czerwca br., pozwalającej Hobby Lobby i należącej do niej sieci księgarń Mardel Christian nie stosować się do wymogów HHS Mandate z powodów religijnych.
Wesprzyj nas już teraz!
Orzeczenie, na mocy którego firma Hobby Lobby czasowo nie musi finansować swoim pracownikom antykoncepcji, sterylizacji i aborcji wydał sędzia sądu okręgowego w Oklahoma City, Joe Heaton. Uzasadniając swoją decyzję stwierdził, że „jest w ważnym interesie publicznym zapewnienie, aby żadna osoba czy firma nie doznała uszczerbku, zanim te trudne problemy nie zostaną rozwiązane”.
Reprezentująca Hobby Lobby kancelaria prawnicza Becket Fund for Religious Liberty poinformowała, że obecnie są w toku 63 sprawy sądowe kwestionujące ustawę zdrowotną. Mec. Lori Windham powiedziała, że decyzja sędziego Heatona „pokazuje, że firmy mogą być chronione przed stosowaniem się do nakazu i nadal korzystać ze swoich przekonań religijnych w sposób, pozwalający prowadzić im działalność gospodarczą”.
Rzecznik Departamentu Sprawiedliwości nie skomentował decyzji sądu w Oklahoma City. Kierujący się względami czysto ideologicznymi rząd federalny niezmiennie stoi na stanowisku, że zapewnienie antykoncepcji jest potrzebne do promowania „zdrowia publicznego i równości płci”. Rodzina Green, do której należy firma Hobby Lobby, niezmiennie argumentuje, że objęcie pracowników ubezpieczeniem pokrywającym koszty zakupu pigułek wczesnoporonnych „dzień po” i podobnych specyfików narusza ich wolność sumienia.
27 czerwca federalny sąd apelacyjny w Denver pozwolił Hobby Lobby na nie stosowanie się do nakazu antykoncepcji z powodów religijnych, podkreślając, że jest to dla firmy „szansa na odniesienie zwycięstwa”. Sąd orzekł wówczas, że wprawdzie Hobby Lobby „wytyczyła linię” poza którą postawiła zapewnianie pracownikom ubezpieczenia pokrywającego koszty zakupu medykamentów i innych specyfików, które wywołują aborcję, jednak rozpatrywanie „czy ta linia jest uzasadniona” „nie jest dla nas kwestią”.
Nie oferując swoim pracownikom takiej „ochrony”, firma narażała się na ukaranie grzywną w wysokości 1,3 mln dolarów dziennie. Hobby Lobby posiada 556 sklepów w 45 stanach USA i zatrudnia 13 tys. pracowników. Według prawników, Hobby Lobby jest największą firmą zwolnioną, przynajmniej chwilowo, z konieczności przestrzegania demoralizującego prawa.
Krzysztof Warecki