29 października 2021

Lockdown zabija. To można wyliczyć. O statystykach strat i zysków dr Piotr Witczak w PCH24 TV

Czy rząd zdecyduje się wprowadzić kolejny lockdown? Oby nie, bo jak wynika ze słów dr. Piotra Witczaka, biologa medycznego i analityka danych medycznych, straty spowodowane lockdownem byłyby nieporównywalnie większe od zysków. Dr Witczak o szczegółach mówił w rozmowie z PCh24 TV.

Mamy coraz więcej danych naukowych. Ostatnio ukazało się badanie, które przeprowadzono bazując na danych z Kanady. To badanie, które porównuje korzyści i straty z lockdownu w Kanadzie – powiedział dr Piotr Witczak w PCH24 TV.

Po stronie strat wymieniono takie aspekty jak utracone możliwości edukacyjne, ryzyko chorób psychicznych, oczekiwany wzrost zgonów z powodu bezrobocia, zwiększoną liczbę zgonów z powodu przedawkowania, izolacji, zwiększoną przemoc domową, zaniedbanie pacjentów niecovidowych. Po stronie korzyści wykazano – uważam, że i tak przy optymistycznych założeniach – że zmniejsza się liczba zgonów Covid-19 o 20 procent. Te straty-korzyści zamieniono na lata życia, ile populacja Kanady straciła lub zyskała lat życia – powiedział dalej.

Wesprzyj nas już teraz!

Oszacowano, że w wyniku korzyści z powodu zmniejszenia liczby zgonów na Covid-19 populacja Kanady zyskała 44 tysiące lat życia. Po drugiej stronie mamy utratę ponad 6 mln lat życia. Okazuje się, że na jeden uratowany rok życia w wyniku zahamowania transmisji dzięki lockdownowi, tracimy 141 lat życia. Taki jest stosunek korzyści do ryzyka. […] To badanie opublikowane w International Journal of Economics & Buisness, jest to publikacja naukowa, po recenzjach. Wniosek w tej publikacji jest taki, że lockdown zostanie prawdopodobnie uznany za jedną z największych porażek polityk czasu pokoju we współczesnej historii – wskazał dr Witczak.

Dr Witczak został zapytany, czy w Polsce ten rozdźwięk między zyskami a stratami byłby jeszcze większy, biorąc pod uwagę zwłaszcza gorszą sytuację polskiej służby zdrowia niż kanadyjskiej.

Biorąc pod uwagę dane, którymi dysponujemy aktualnie, uważam, że tak. Wiemy, że Polska miała jedno z pierwszych miejsc w zakresie nadmiarowych zgonów, nawet w skali globalnej. Przypomnę, że w 2020 roku w porównaniu z 2019 mieliśmy o prawie 2 mln mniej hospitalizacji, co przełożyło się na redukcję osobodni hospitalizacji o blisko 14 mln w skali całego roku. Ten drugi wskaźnik wskazuje, ile tak naprawdę straciliśmy dni hospitalizacji w ciągu roku – powiedział.

– Szpitale były w dużej mierze puste, pod pretekstem zachowania miejsca dla pacjentów covidowych. Pacjenci, bez dostępu do opieki zdrowotnej, umierali w domach. Bardzo przykry fakt, ale statystyka mówi sama za siebie. W 2020 roku zmarło w domach o 77 tysięcy osób więcej niż w roku 2019 – wskazał dalej dr Witczak.

– Jest taki kalkulator przygotowany przez Oxford, każdy może wpisać tam swoje dane, liczbę chorób współistniejących, wiek, masę ciała – i oszacować ryzyko hospitalizacji i zgonu. Zrobiłem to dla siebie. Dla osoby relatywnie młodej takiej jak ja, bez chorób współistniejących, ryzyko hospitalizacji to jest 0,0008%. Mam dziesięciokrotnie wyższe ryzyko zgonu w wyniku wypadku samochodowego niż w wypadku Covid – podkreślił rozmówca PCh24 TV.

Źródło: PCH24 TV

Pach

Zobacz całą rozmowę:

Badania ws. lockdownu? Dr WITCZAK: to NIE MA wpływu na pandemię! || Jaka jest prawda?

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(3)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 306 666 zł cel: 300 000 zł
102%
wybierz kwotę:
Wspieram