Już po raz siódmy łódzki oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy zorganizował konferencję z cyklu: „Dziennikarz – między prawdą a kłamstwem”. Wśród prelegentów obecni byli redaktorzy magazynu „Polonia Christiana” oraz portalu PCh24.pl.
Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem: „Pamięć i tożsamość Polaków – dziś”. Patronat nad konferencją przyjął ks. abp prof. Marek Jędraszewski, metropolita łódzki. W swym wykładzie mówił o wielkiej wadze, jaką do pamięci i tożsamości Polaków przykładał Ojciec św. Jan Paweł II. Hierarcha wspominał o poezji i pismach filozoficznych papieża Polaka, przypominając, że Karol Wojtyła niejednokrotnie upominał swych rodaków, gdy tylko widział, że sprzeniewierzają się „dziedzictwu, któremu na imię Polska”.
Wesprzyj nas już teraz!
Pozostali prelegenci również pochylali się nad problemem gubionej pamięci historycznej w Polsce. Zwracano uwagę, że odgórne działania władz nie dają się pogodzić ze zdrowym rozsądkiem. Mówił o tym m.in. prof. Piotr Jaroszyński, ze smutkiem komentując usunięcie „Pana Tadeusza” z listy lektur obowiązkowych w gimnazjach, jego słowa potwierdzał prof. Andrzej Waśko. Redaktor Wojciech Reszczyński podkreślał, że sytuacja w której polskie symbole narodowe nie są chronione przez polskie państwo, nie może zostać uznana za normalną.
Pojawił się również problem dbania o pamięć i tożsamość w polskich domach i rodzinach, o czym mówili m.in. dr Barbara Fedyszak Radziejowska i ks. prof. Andrzej Zwoliński. Zwracali uwagę, że dzisiejszy kryzys tożsamości Polaków wynika z kryzysu rodziny, która albo nie potrafi zainteresować młodszych pokoleń historią, albo zwyczajnie tego nie chce, gdyż… wstydzi się np. swoich przodków ubeków.
Zastępca red. naczelnego magazynu „Polonia Christiana” Piotr Doerre mówił o wielkiej roli, jaką odegrał w kształtowaniu tożsamości, zarówno tożsamości religijnej, jak również tożsamości narodowej Polaków Kościół. Na przykładzie historii jednego z niemieckich rodów, którego członkowie wybrali polskość, wskazywał, że przez wieki była ona atrakcyjna dla mieszkańców państw ościennych.
Krystian Kratiuk z portalu PCh24.pl wystosował natomiast dramatyczny apel do starszych pokoleń, które pamiętają jeszcze, co to znaczy „normalność”, by nie zostawiły młodszego pokolenia samemu sobie z problemem coraz dalej idącej rewolucji obyczajowej.
Na koniec do zgromadzonych przemówił ks. bp dr Adam Lepa. Dziękując zgromadzonym za obecność prosił, by jak najczęściej przypominać o prawdziwej historii Polski, nieobecnej w świadomości wielu Polaków do dziś. Ze szczególnym uznaniem mówił o tych, którzy przypominają dzieje Żołnierzy Wyklętych.
Już wkrótce na portalu www.katolickie.media.pl będzie można obejrzeć wszystkie wystąpienia prelegentów łódzkiej konferencji. Organizatorzy zapowiedzieli również wydanie książki pokonferencyjnej, z zapisem treści wszystkich wystąpień.
PCh24.pl
{galeria}