Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego Rektor Polskiej Misji w Anglii i Walii nie może zakazać jakiemukolwiek księdzu głoszenia kazań, gdyż nie ma uprawnień ani ordynariusza miejsca ani ordynariusza prałatury personalnej – twierdzi ks. Ireneusz Wołoszczuk, sędzia Trybunału Arcybiskupiego w Strasburgu.
„Rektor PMK nie ma żadnego tytułu prawnego, aby zabraniać jakiemukolwiek księdzu spoza Misji Polskiej głosić kazań, ani tym bardziej przewodniczyć Mszy św.” – wyjaśnia kościelny prawnik.
Wesprzyj nas już teraz!
Informuje, że Kanon 764 Kodeksu Prawa Kanonicznego jest zupełnie jasny: „prezbiterzy i diakoni posiadają wszędzie władzę przepowiadania, za domyślną przynajmniej zgodą rektora kościoła, chyba że ta władza została ograniczona lub odwołana przez kompetentnego ordynariusza, albo na podstawie prawa partykularnego jest wymagane wyraźne zezwolenie”.
„Natomiast co do głoszenia homilii i przewodniczenia Mszy św. to dla księdza poza własną parafią lub poza własną misją kanoniczną (np. w przypadku kapelanów) zawsze i wszędzie potrzebna jest zgoda rektora miejscowego kościoła – czyli w tym wypadku proboszcza parafii. Tymczasem Rektor PMK w Anglii i Walii proboszczem nie jest” – dodaje.
„W związku z tym zakaz wydany przez Rektora jest bezprawny a przez to kanonicznie nieskuteczny” – konstatuje ks. Wołoszczuk.
Przypomnijmy, że osoby zapraszające ks. Małkowskiego do Anglii otrzymały ze strony rektora Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii, ks. prałata Stefana Wylężka informację, że ks. Stanisław Małkowski nie może wygłosić tam homilii, przewodniczyć Mszy św., a nawet wygłosić referatu w parafialnej salce. Ks. Małkowski zaproszony został do Anglii w ubiegłym tygodniu przez Koło Członków Indywidualnych Zjednoczenia Polskiego.
KAI, kra