28 stycznia 2013

Do ochrony miejsc kultu i przeprowadzenia rzetelnego śledztwa w sprawie ostatnich ataków na chrześcijan wezwał rząd egipski zwierzchnik Kościoła koptyjskiego w Wielkiej Brytanii, biskup Angaelos. Duchowny alarmuje, że dwa lata od rewolucji, która miała przynieść wszystkim Egipcjanom pełny zakres swobód obywatelskichi religijnych, rośnie liczba praktyk dyskryminacyjnych wobec chrześcijan.

 

W drugą rocznicę powstania na placu Tahrir w Kairze zwierzchnik Kościoła koptyjskiego w Wielkiej Brytanii, wezwał władze Egiptu, aby umożliwiły wszystkim obywatelom swobodę życia według własnych przekonań.Biskup Angaeloszaapelował o położenie kresu przemocy wobec chrześcijan i podążanie w kierunku zmian ustrojowych, które zagwarantują przestrzeganie wolności wyznania każdego Egipcjanina.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Stanowiąca ok. 10 proc ludności egipska wspólnota chrześcijańska stała się w ubiegłym tygodniu celem trzy ataków. W Fajum islamski motłoch zniszczył należący do wspólnoty chrześcijańskiej budynek, gdy rozniosła się plotka, że miał on pełnić funkcję kościoła.Z kolei w miejscowości Kena celem napaści stało się osiem koptyjskich domów i firm. Podpalono budynki i pojazdy oraz uszkodzono budynek kościoła. Atak został wywołany fałszywymi pogłoskami o wykorzystaniu seksualnym sześcioletniej muzułmańskiej dziewczynkiprzez chrześcijańskiego mężczyznę. Ponadto w miejscowości Beba, gang przestępczy zajął budynek kościelny i zamienił go w narkotykową melinę. Mieszkańcy miejscowości twierdzili, że policja nie chciała interweniować.

 

Jako rażący przykład dyskryminacji biskup Angaelosprzypomniał niedawne uwięzienie matki i jej siedmiorga dzieci z powodu konwersji na chrześcijaństwo.–Zasmucające jest, że te incydenty nie są bynajmniej jednostkowe. Są to tylko ostatnie w długim ciągu przypadków dyskryminacji w obliczu których stoją Egipcjanie, zarówno chrześcijanie i muzułmanie, którzy chcą być traktowani jednakowo, niezależnie od swoich przekonań religijnych lub politycznych– powiedział koptyjski duchowny, apelując o zagwarantowanie swobody przekonań religijnych włącznie z możliwością zmiany wyznania dla muzułmanów, którzy chcieliby przyjąć chrześcijaństwo.

 

Odwołując się do „znaczącej ofiary, włącznie z utratą życia, jaką złożyli Koptowie w ciągu ostatnich dwóch lat, biskup Angaelos wezwał wszystkich Egipcjan do odważnego zerwania ze „wzorcem praktyk dyskryminacyjnych”.- Nadszedł czas dla Egiptu, aby przyjąć nową tożsamość obiecanej demokracji, której ustanowienie było celem powstania w styczniu 2011 roku – powiedział zwierzchnik brytyjskich Koptów.

 

Dwa lata od obalenia rządow prezydenta Hosni Mubaraka Egipt jest daleki od stabilizacji. Na napiecia na tle wyznaniowym, będące efektem wzrostu wpływaów islamskich ekstremistów, nakładają się także konflikty o podłożu społeczno politycznym. Od kilku dni w kilku miastach Egiptu doszło do największych od dwóch lat antyrządowych zamieszek, których przyczyną było skazanie na karę śmierci 21 uczestników zajść po meczu piłkarskim w Port Said w lutym 2012 roku, kiedy zginęły 74 osoby. W wyniku ostatnich starć z policją i pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami prezydenta Mohameda Mursiego życie straciło kilkadziesiąt osób. W odpowiedzi na skalę niepokojów prezydent Mursi wprowadził w niedzielę od północy stan wyjątkowy w trzech północnych prowincjach: Suez, Ismailia oraz Port Said.

 

Krzysztof Warecki, Christian Today

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 300 555 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram