Prezydent Łotwy Egils Levits podpisał we wtorek ustawę o obowiązkowej służbie wojskowej. Oznacza to, że od 2024 roku pełnoletni mężczyźni będą powoływani do wojska w celu odbycia zasadniczej służby wojskowej.
Jak podaje agencja LETA, prezydent Łotwy podpisał specjalną ustawę wprowadzającą obowiązkową służbę wojskową. W tym roku będzie ona jednak dobrowolna. Obowiązek służby wojskowej dla dorosłych mężczyzn wejdzie w życie od 1 stycznia 2024 roku. Ustawa jednak przewiduje pewne możliwości odstąpienia od służby wojskowej, które dotyczącą osób kontynuujących naukę.
Przepisy wchodzą w życie dzień po podpisaniu przez głowę państwa. Ustawa o Państwowej Służbie Obrony (VAD) przewiduje obowiązkowe odbycie służby wojskowej albo cywilnej. Zgodnie z przepisami mężczyźni będący obywatelami Łotwy będą powoływani do służby w ciągu roku po osiągnięciu pełnoletności. Osoby, które kontynuują naukę (nie dotyczy to edukacji wyższej), mają być powoływane do służby w ciągu roku po zakończeniu szkoły albo po osiągnięciu 24. roku życia, jeśli wciąż się uczą.
Wesprzyj nas już teraz!
Mężczyźni i kobiety w wieku 18-27 lat mogą zgłaszać się do służby jako ochotnicy.
Służbę można przejść w jednej z trzech form: 11 miesięcy w wojskach regularnych Sił Zbrojnych Łotwy albo Gwardii Narodowej, pięcioletni kontrakt z Gwardią Narodową albo pięcioletni program edukacyjny dla studentów.
Odbywający służbę wojskową mają otrzymywać 300 euro miesięcznie, wyżywienie, zakwaterowanie i sprzęt.
Osoby, które np. z przyczyn religijnych nie mogą służyć w armii, mają możliwość odbycia 11-miesięcznej służby w jednej ze struktur podległych resortowi obrony. Warto podkreślić, że wedle zapisów w ustawie, za celowe unikanie służby ma grozić odpowiedzialność karna.
Źródło: PAP
Oprac. WMa