3 marca 2013

Lublin: 40 proc. katolików uczestniczy w niedzielnej Mszy

(fot. Alians PL / commons.wikimedia.org, licencja cc)

W archidiecezji lubelskiej na stałym poziomie utrzymuje się liczba uczestniczących w niedzielnej Mszy i wynosi ok. 40 proc. Natomiast rośnie ilość przystępujących do Komunii św. – obecnie to ponad 48 proc. Na ostatniej konferencji księży dziekanów abp Stanisław Budzik przedstawił wyniki ubiegłorocznego zbierania danych dotyczących wskaźników religijności w archidiecezji.

 

Zebrane dane obejmują tzw. dominicantes (uczestnicy niedzielnej Mszy św.) oraz communicantes (przyjmujący Komunię św.). Liczenie wiernych odbywa się w jedną z niedziel października – wyjaśnia wizytator archidiecezjalny ks. dr Stanisław Sieczka, który z ramienia Wydziału Duszpasterstwa kurii metropolitalnej opracowuje te dane.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Z ankiet przygotowanych przez księży proboszczów wynika, że na terenie archidiecezji lubelskiej mieszka ok. 1 021 600 katolików. Poza Kościołem szacunkowo sytuuje się ok. 72 000 osób. – To mniej więcej ilość mieszkańców miasta Chełm – wyjaśnia ks. Sieczka. Zobowiązanych do uczestniczenia w niedzielnej Eucharystii jest niecałe 838 tys. osób. – A uczestniczy 40,3 proc. z tej liczby – podaje ks. wizytator. To mniej więcej o 1 proc. mniej niż przed rokiem i sytuuje naszą archidiecezję w środkowej części tabeli obejmującej cały polski Kościół – komentuje.

 

Najwyższą frekwencję zanotowano w dekanacie Lublin-Śródmieście – 58 proc. Ksiądz wizytator wyjaśnia, że jest to związane m. in. z dużą ilością kościołów rektoralnych i dużą ilością gości odwiedzających centrum Lublina. Inne czołowe dekanaty to zakrzowiecki, kraśnicki, lubartowski i czemiernicki. – Te dekanaty już tradycyjnie są ostoją religijności na Lubelszczyźnie – dodaje ks. dr Sieczka.

 

W porównaniu z poprzednim rokiem wzrosła nieznacznie ilość osób przystępujących do Komunii św. – W 2012 roku procent communicantes wyniósł 48,5 – podaje ks. Sieczka. – To bardzo dużo, jeśli chodzi o uczestników Eucharystii – komentuje. Ale dodaje, że jest to tylko 19,4 proc. wszystkich, którzy deklarują przynależność do Kościoła. Najwięcej communicantes zanotował dekanat chełmski wschodni. Ilość dominicantes w wybranych miastach, to: Kraśnik – 53 proc., Lubartów -52 proc., Lublin – 40,7 proc., Chełm – 39 proc., Puławy i Świdnik – 36 proc.

 

Podsumowując dane statystyczne dotyczące niedzielnej frekwencji w miastach i na obszarach wiejskich, trzeba stwierdzić, że są one na takim samym poziomie ok. 40 proc., choć skądinąd Kościół lubelski pozostaje mocno zróżnicowany pod względem społecznym i religijnym.

 

Dane do statystyki frekwencyjnej od kilkudziesięciu lat zbierane są z polecenia Konferencji Episkopatu Polski. Organizatorami liczenia wiernych w parafiach są proboszczowie, którzy uzyskane dane przekazują do kurii. Całościowym opracowywaniem wskaźników religijności w Polsce zajmuje się pallotyński Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego.

 

 

KAI

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram