Rząd Federalny Niemiec uznał za ludobójstwo zbrodnie kolonialne popełnione na grupach etnicznych Herero i Nama. Za dokonane na terenach dzisiejszej Namibii akty barbarzyństwa Niemcy wypłacą potomkom zamordowanych odszkodowania w łącznej wysokości 1,1 miliarda euro.
– Jestem zadowolony i wdzięczny, że udało się osiągnąć porozumienie z Namibią w sprawie tego, jak wspólnie poradzić sobie z najczarniejszym rozdziałem naszej wspólnej historii – powiedział w piątek minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Mass.
Zbrodnie popełniano w okresie okupacji terenów współczesnej Namibii w latach 1884-1915, gdy tłumiono tamtejsze powstania. Badacze dziejów uznają, że śmierć poniosło wówczas 65 tys. osób z liczącej około 90 tys. Herero i minimum 10 tys. z 20 tys. Nama. Akt ten uznano wręcz za pierwsze ludobójstwo XX wieku.
Wesprzyj nas już teraz!
Uznanie działań niemieckich w Afryce za ludobójstwo nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami w prawie międzynarodowym. ONZ zdefiniował prawnie ludobójstwo po II wojnie światowej, a prawo nie działa wstecz. Istotne jest jednak znaczenie symboliczne i w pewien sposób praktyczne – w tym wypadku finansowe.
Źródło: rmf24.pl
mjend