Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało raport, z którego wynika, że ponad 500 tys. absolwentów polskich techników jest całkowicie nieprzygotowanych do wejścia na rynek pracy. Powodem takiego stanu rzeczy jest nieadekwatny do możliwości uczniów system nauczania w szkołach zawodowych.
Zdaniem Romana Rutkowskiego, wiceprzewodniczącego NSZZ „Solidarność” Energetyków, „grzechami pierworodnymi” aktualnej sytuacji są likwidacja setek szkół średnich na terenie całej Polski oraz wprowadzanie zachodnich wzorców, które są nieodpowiednie do sytuacji na polskim „rynku edukacyjnym i gospodarczym”. – Na początku lat 90. Edukacja zawodowa była nastawiona na marketing i zarządzanie. Zapomniano np. o branży energetycznej – powiedział dziennikowi „Gazeta Polska Codziennie”.
Wesprzyj nas już teraz!
Podobnego zdania są przedstawiciele MEN. – W technikach mamy ponad 500 tys. uczniów, którzy wchodzą na rynek pracy nieprzygotowani. Zaledwie 8 proc. absolwentów techników odbywa zajęcia praktyczne u pracodawców, a jedynie ponad połowa zdaje egzamin zawodowy – powiedziała gazecie Teresa Wargocka, wiceminister edukacji.
W ocenie MEN, problem mogłoby rozwiązać wprowadzenie „branżowej szkoły dwustopniowej”, a także otwarcie szkół ukierunkowanych na nowe technologie oraz intensyfikacja współpracy między technikami a uczelniami wyższymi oraz instytucjami technicznymi. Jak podaje dziennik, „szkoła I stopnia kończyłaby się egzaminem zawodowym na poziomie szkoły zasadniczej, a szkoła II stopnia egzaminem na poziomie technikum i maturą zawodową”.
Źródło: „Gazeta Polska Codziennie”
TK