Proces synodalny w Luksemburgu zakończył się wezwaniem Kościoła przez wiernych do rewolucyjnych zmian. Katolicy z Luksemburga domagają się homomałżeństw, umożliwienia wypowiadania słów przeistoczenia świeckim kobietom i mężczyznom (sic!), zniesienia celibatu, dopuszczenia świeckich do głoszenia kazań i odejścia od sztywności dogmatów.
Arcybiskupem Luksemburga jest kardynał Jean-Claude Hollerich, relator generalny Synodu o Synodalności oraz jeden z kierowników procesu synodalnego na szczeblu europejskich. Kardynał Hollerich dał się w przeszłości poznać jako zwolennik niemieckiej Drogi Synodalnej; w mediach wypowiadał się między innymi za odejściem od zasady celibatu, kapłaństwem kobiet oraz błogosławieniem par gejowskich i zmianą nauczania Kościoła na temat LGBT.
Proces synodalny w Luksemburgu nie cieszył się zbytnią popularnością; w konsultacjach wziął udział zaledwie 1 procent katolików archidiecezji (w sumie niespełna 5000 osób). Jak informują media, w trakcie konsultacji pojawiła się cała paleta postulatów znanych z niemieckiej Drogi Synodalnej. To między innymi propozycja odejścia od celibatu, dopuszczenie świeckich do funkcji liturgicznych zarezerwowanych dzisiaj dla diakonów i księży, nowe podejście do tematu LGBT, uznanie dogmatów za płynne i podlegające zmianie. Z bardziej oryginalnych postulatów pojawił się też koncept rozwoju idei kościoła domowego tak, by słowa przemienienia wypowiadała podczas organizowanych w jego ramach nabożeństw osoba najstarsza wiekiem.
Wesprzyj nas już teraz!
W syntezie synodalnej podkreślono, że tylko niewielu uczestników konsultacji synodalnych wyraziło sprzeciw wobec postulatów „nowego podejścia” do par homoseksualnych oraz zniesienia celibatu.
Kardynał Jean-Claude Hollerich, jako relator generalny Synodu o Synodalności, będzie mieć kluczowy wpływ na kształt finalnego dokumentu Synodu Biskupów, który odbędzie się jesienią 2023 roku.
Źródło: Kath.net
Pach