9 lipca 2014

Łupki mogą zmienić pozycje Polski na świecie

(fot.Lukasz Dejnarowicz/FORUM)

Dzięki złożom gazu łupkowego, Polska może stać się energetyczną potęgą. Odkrycie tych złóż w innych krajach prawdopodobnie zmieni układ sił na światowym rynku.

 

Jeśli dojdzie do sukcesu w wydobyciu gazu łupkowego w Europie to jest szansa na uniezależnienie się w tej kwestii od Rosji. Według corocznego raportu spółki Deloitte „2014 Oil and Gas Reality Check” takie kraje jak Polska, Ukraina czy Chiny mogą stać się łupkowymi potęgami. Specjaliści twierdzą, że rozbudzone nadzieje na sukces są wystarczająco duże, by wymienione kraje nie zrezygnowały na podstawie początkowych trudności i niepowodzeń.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Kluczowy w tej kwestii jest rozwój technologii wydobycia tego surowca. Tu z kolei Polacy też próżnują. Jak donosił dwa lata temu „Nasz Dziennik”, Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie opracowała metodę, która wyraźnie podnosi skuteczność i jest bardziej ekologiczna. Polacy zaproponowali użycie skroplonego dwutlenku węgla zamiast wody z chemikaliami.

 

Deloite podaje, że w ubiegłym roku deficyt w handlu gazem z USA zmniejszył się do 4 mld dol. z 26 mld dol. zanotowanych w 2008 r. Wszystko dzięki energetycznej rewolucji, która dokonała się po odkryciu i rozpoczęciu eksploracji łupkowych złóż. Amerykańska Agencja ds. Informacji Energetycznej (EIA) prognozuje, że Ameryka może stać się eksporterem netto błękitnego paliwa jeszcze przed końcem tej dekady.

 

Trudniejsza sytuacja ma miejsce w przypadku Starego Kontynentu, który około 30 proc. popytu na gaz zaspokaja surowcem z Rosji. W przypadku Ukrainy, jest to nawet 60 proc. Co więcej, przez ten kraj przepływa aż 57 proc. eksportu rosyjskiego gazu przeznaczonego dla państw UE.

 

Konkurencja z strony USA silnie oddziałuje na Rosję, która nie może windować cen ropy i gazu. Jednak mało realne wydaje się, by Amerykanie sprzedawali Europie gaz po zaniżonych cenach. Zdaniem ekspertów w najbliższych latach USA i Brazylia mogą z wielkich importerów stać się eksporterami w przeciwieństwie do Indonezji i Malezji, gdzie sytuacja prawdopodobnie będzie odwrotna.

 

 

Źródło: rp.pl

mc

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 556 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram