Luterański Kościół Szwecji zamknie siedem zabytkowych kościołów na wyspie Gotlandia w sezonie zimowym. Decyzja jest elementem polityki klimatycznej wspólnoty.
Jak poinformowało Sveriges Radio, zabytkowe świątynie na Gotlandii ogrzewane olejem opałowym zostaną zamknięte z powodu oficjalnej polityki Luterańskiego Kościoła Szwecji, która ma na celu wyeliminowanie stosowania paliw kopalnych do końca 2027 roku. Ze względu na zbyt wysokie koszty transformacji energetycznej, przełożeni wspólnoty z miasta Romakloster postanowili zamknąć miejsca kultu od października do maja.
„Ludzie są rozczarowani, ale tak naprawdę nie wiem, co innego można zrobić” – powiedział Mathias Eldnor, zarządca cmentarza i nieruchomości w pastoracie Romakloster.
Wesprzyj nas już teraz!
Luterański Kościół Szwecji pozostaje jedną z najbardziej postępowych wspólnot wyznaniowych. Dopuszczone są ordynacje kobiet; w 2014 r. zwierzchnikiem wspólnoty i „arcybiskupem” Uppsali została 59-letnia Antje Jackelén. Duchowni mogą błogosławić pary homoseksualne, a nawet przewodzić jednopłciowym „ślubom”. W 2009 r. „biskupem” Sztokholmu została Eva Brunne – lesbijka wychowująca w homoukładzie chłopca. Z kolei kilka lat temu zachęcano duchownych do używania „neutralnego płciowo” języka w odniesieniu do Boga.
Mimo progresywnej polityki, Lutrański Kościół Szwecji boryka się z gigantycznym odpływem wiernych. W latach 70′ XX w. populacja wspólnoty wynosiła 7,75 miliona członków (95,2 procent populacji). W 2023 r. do „Kościoła” należy tylko 5,48 miliona osób. Jedyne 19 proc. luteran w Szwecji deklaruje się jako religijni, ponieważ Szwecja jest jednym z najbardziej zsekularyzowanych krajów na świecie.
Źródło: lifesitenews.com / własne PCh24.pl
PR