W środę w katedrze we Lwowie franciszkanin Edward Kawa został wyświęcony na nowego biskupa pomocniczego archidiecezji lwowskiej. Święceń udzielili mu: metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, nuncjusz apostolski na Ukrainie abp Claudio Gugerotti i ordynariusz diecezji charkowsko-zaporowskiej bp Stanisław Szyrokoradiuk.
39-letni polski duchowny jest najmłodszym biskupem na świecie. Od środy jest on drugim, obok bp. Leona Małego, biskupem pomocniczym we Lwowie.
Wesprzyj nas już teraz!
Jak podaje portal kresy.pl „na uroczystą mszę świętą do katedry lwowskiej przybyli księża i biskupi z Ukrainy, Polski, Słowacji, Węgier i Włoch. Nie zabrakło współbraci nowego biskupa z zakonu franciszkanów. Obecny był także zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego biskup Swiatosław (Szewczuk) oraz duchowni prawosławni, przedstawiciele władzy i dyplomaci. Liturgię odprawiono po polsku, ukraińsku i łacinie”.
Nowy biskup podziękował Pani Bogu za dar wiary i posługi, po czym wyraził wdzięczność za obecność w najważniejszym dniu jego życia wszystkim obecnym biskupom, księżom i wiernym. – Pokazujcie mi, jak być dobrym pasterzem a ja postaram się być narzędziem pokoju i dobra w rękach Bożych – poprosił.
Biskup Edward Kawa jest kapłanem z Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych, pochodzi z terenu Archidiecezji Lwowskiej – z Mościsk, położonych tuż przy obecnej granicy polsko – ukraińskiej. Jest franciszkaninem, tak jak jego starszy brat. Doskonale zna realia Kościoła katolickiego na Wschodzie.
W latach 90. odbył postulat u franciszkanów w Chęcinach a w latach 1997 – 1999 studiował filozofię w Wyższym Seminarium Duchownym Franciszkanów w Krakowie. Kolejne cztery lata poświęcił studiowaniu teologii w Sankt Petersburgu, gdzie został wyświęcony na prezbitera w 2003 roku. Śluby wieczyste złożył w 2001 roku we Lwowie, pracował też w parafiach katolickich na Ukrainie – w Boryspolu, Kremenczuku, Maćkowcach i Lwowie. Biskupem pomocniczych Archidiecezji Lwowskiej został mianowany 13 maja tego roku, w czasie obchodów rocznicy Objawień Fatimskich i koronacji Figury Matki Boskiej Fatimskiej w Krysowicach.
Święto Patrona Lwowa
Trzy dni po święceniach o. Edwarda Kawy we Lwowie odbędą się uroczystości Patrona Miasta – św. Jana z Dukli. W komunikacie Arcybiskupa Metropolity Lwowskiego Mieczysława Mokrzyckiego czytamy: „Jak co roku modlimy się przez Jego wstawiennictwo (św. Jana z Dukli – przyp.) za nasze miasto, jego mieszkańców i całą Ukrainę, prosząc o dar pokoju i zakończenie wojny, polecając rodziny, chorych i samotnych, młodzież i dzieci”.
Wspomnienie Patrona Lwowa rozpocznie się modlitewnym czuwaniem przy relikwiach św. Jana z Dukli o godz. 14.00 w dawnym kościele Ojców Bernardynów, pod wezwaniem św. Andrzeja. O godzinie 15.00 odprawiona zostanie uroczysta Msza Św., po czym wierni przejdą ulicami Lwowa w procesji, do kościoła katedralnego w samym centrum miasta.
Patron Lwowa urodził się w Dukli na Podkarpaciu, żył i pracował w XV wieku, był franciszkaninem, studiował w Krakowie, przebywał w klasztorach w Krośnie i Lwowie. Aż 21 lat ze swojego zakonnego życia spędził we Lwowie. Zmarł i został pochowany we Lwowie, w kościele bernardyńskim, ale jego główne relikwie znajdują się w rodzinnej miejscowości – Dukli od 1974 roku. Zostały tam przeniesione z Rzeszowa, gdzie złożono je w 1945 roku, gdy Lwów został poza granicami Polski. Do grobu św. Jana z Dukli licznie pielgrzymowali mieszkańcy wschodniej Małopolski, Wołynia i Podola. Miejsce spoczynku ciała świętego odwiedzali prawosławni Rusini oraz wierni kościoła ormiańskiego. Jego kult był rozpowszechniony szczególnie wśród żołnierzy. W 1733 r. papież Klemens XII ogłosił Jana z Dukli błogosławionym. Proces kanonizacyjny toczył się od 1948 roku. Kanonizował go Ojciec Święty Jan Paweł II w 10 czerwca 1997 r. w Krośnie, podczas VI pielgrzymki do Ojczyzny.
źródło: kresy.pl
Jan Bereza, TK