Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział udział we Mszy świętej, która będzie sprawowana przez papieża Franciszka w Marsylii. Deklaracja Macrona wywołała falę krytyki, dlatego prezydent zapowiedział już, że nie będzie uczestniczył w modlitwie jako katolik, ale jakoś świecki przywódca.
Papież Franciszek w najbliższych dniach odbędzie pielgrzymkę do Francji. Jednym z punktów pielgrzymki będzie odprawienie Mszy świętej w Marsylii, którą zaplanowano na 23 września. Udział w modlitwie zapowiedział prezydent Emmanuel Macron, co wywołało falę krytyki ze strony polityków lewicy. Krytycy wskazywali, że Francja jest państwem świeckim i neutralnym wobec religii.
Swój sprzeciw wyrażali działacze partii La France insoumise (Francja Nieujarzmiona). „Szanuję wiarę i wierzących. Ale nie godzę się na to, żeby wyłoniony w wyborach przedstawiciel, a szczególnie prezydent Republiki uczestniczył z urzędu w ceremonii religijnej” – napisał deputowany Alexis Corbière. Z kolei szef komunistów Fabien Roussel zaznaczył, że w „świeckiej republice” prezydent nie powinien brać udziału w Mszy świętej.
Wesprzyj nas już teraz!
Krytyka, która spłynęła na francuskiego prezydenta spotkała się z jego reakcją i odpowiedzią. Macron zapowiedział, że nie zrezygnuje ze swoich planów i będzie uczestniczył we Mszy świętej sprawowanej przez papieża Franciszka. Jednocześnie zapowiedział, że nie weźmie w niej udziału jako katolik.
„Uważam, że tam jest moje miejsce. Pojadę nie jako katolik, pojadę jako prezydent Republiki, która jest świecka” – replikował Emmanuel Macron. Dodał, że w czasie tej Mszy on sam nie będzie się oddawał praktykom religijnym.
Wyjaśnił, że papież jest głową państwa, dlatego obecność prezydenta na odprawianej przez niego Mszy nie naruszy neutralności państwa. „Państwo jest neutralne. Służby publiczne są neutralne, [w neutralności] zachowujemy również szkolę, o czym przypomnieliśmy na początku roku szkolnego” – stwierdził Macron, czyniąc aluzję do wprowadzonego właśnie zakazu noszenia przez muzułmanki abai na terenie szkoły.
Media przypominają, że w czerwcu 2017 roku Macron brał udział w iftarze (posiłku przerywającym post w czasie ramadanu), organizowanym przez Francuską Radę Kultu Muzułmańskiego.
Źródło: KAI
Oprac. WMa