Nuncjusz apostolski na Madagaskarze abp Paolu Gualtieri zaapelował do władz wyspy o zapewnienie bezpieczeństwa społeczności katolickiej tego kraju. Apel wywołała trwająca od kilku tygodni fala agresji, kierowanej przeciw księżom, zakonnicom i wiernym.
Na początku kwietnia br., na Madagaskarze zaatakowano siostry ze zgromadzenia Notre-Dame-de-la-Salette w Antsirabe. 10 uzbrojonych mężczyzn dopuściło się m.in. gwałtu na zakonnicy i trzech innych kobietach, przebywających wówczas w klasztorze. Inne tragiczne zdarzenie miało miejsce 23 kwietnia w miejscowości Antsohihy, gdzie podczas usiłowania kradzieży dzwonów kościelnych, napastnicy zamordowali miejscowego kapłana. Śmierć poniósł wówczas 46-letni kapucyn, a diakon został ranny. Policja dokonała kilku aresztowań, ale fala napadów i bandytyzmu, której ofiarami padają katolicy, nadal rozlewa się po tym kraju.
Wesprzyj nas już teraz!
Na Madagaskarze mieszka ok. 24 mln ludzi. Zamieszkują go przede wszystkim Malgasze (18 grup etnicznych), ale także Chińczycy, Hindusi, Arabowie, Francuzi i Pakistańczycy. Ponad 23 proc. mieszkańców to katolicy, natomiast niewiele ponad 30 proc. to protestanci. Na Madagaskarze mieszkają również wyznawcy islamu, których liczebność szacuje się na ok 8 proc.
Warto dodać, że zamieszkująca Madagaskar wspólnota katolicka cierpi nie tylko ze względu na przemoc fizyczną. W zeszłym roku na masową skalę kradziono dzwony kościelne. Od września 2015 r. do lipca 2016 r. zanotowano czterdzieści takich kradzieży. Najwięcej było ich w diecezji Fianarantsoa (piętnaście przypadków). Pozbawiono dzwonów katolickie świątynie m.in. w Soamandroso Camp-Robin, Vatosola Ankazobe, Andranovorivato i zbór luterański w Anoramitsipika.
PCh24.pl
BUS/WMa