8 sierpnia 2024

Madryt składa hołd swoim patronom. Hiszpanie zaczerpnęli ze skarbca tradycji

(fot. Taken by the uploader, w:es:Usuario:BarcexEspañol: Tomada por w:es:Usuario:Barcex, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons)

W pierwszych dniach sierpnia Madryt oddaje część świętym, którzy zdobyli szczególną wdzięczność mieszkańców wiekowego miasta. To przede wszystkim Św. Kajetan z Thieny i, urodzony na Półwyspie Iberyjskim, św. Wawrzyniec. Ulice takich dzielnic jak Latina i Lavapiés w tych dniach są kolorowo przybrane, aby uczcić patronów oraz Matkę Bożą Palomę, nieoficjalną orędowniczkę stolicy Hiszpanii.

Świętowanie w Madrycie rozpoczyna się już 6 sierpnia. Na ulicach chulapos i chulapas w charakterystycznych strojach tańczą chotis, popularny taniec mieszkańców stolicy. Wieczorem następuje oficjalne otwarcie tygodnia kastylijskiego, czasu przypomnienia rodzimych zwyczajów.

7 sierpnia przypada liturgiczne wspomnienie św. Kajetana. Tego dnia w Madrycie odbywa się jedno z najbardziej tradycyjnych i popularnych świąt związanych z patronem chleba i pracy. Głównym punktem jest procesja z figurą świętego. Pomimo upalnego lata centrum miasta wypełnia się czcicielami św. Kajetana, którzy przedstawiają mu swoje prośby – szczególnie o dobrą pracę – oraz starają się wykraść przynajmniej jeden z kwiatów, jakie zdobią figurę świętego podczas procesji. Jeśli im się to nie uda, to mogą dostać jeszcze kwiat na zakończenie nabożeństwa.

Wesprzyj nas już teraz!

„Św. Kajetan był znany z tego, że pomagał biednym i chorym, gdziekolwiek się pojawił. Był ich opiekunem i obrońcą. Dlatego jego czciciele proszą go o chleb i pracę. Nabożeństwo to kultywowane jest w stolicy Hiszpanii od wieków. Tradycja obchodzenia tego święta w Madrycie sięga XVII wieku, kiedy to zbudowano kościół ku jego czci”, mówi Óscar Sánchez ze wspólnoty św. Kajetana.

„Wielowiekowa tradycja głosi, że ten, kto pomodli się w dzień jego święta, wykradnie kwiat z feretronu i towarzyszy mu w procesji, to święty wysłucha jego prośby. I ludzie biorą sobie to mocno do serca. Kiedy wracamy do parafii, na platformie niosącej figurę nie ma już żadnych kwiatów. Po procesji rozdaje się jeszcze ponad 1500 kwiatów, co daje ok. 3 tys. sztuk na koniec dnia. Można sobie tylko wyobrazić jak wielkie jest nabożeństwo do św. Kajetana”, podkreśla mężczyzna.

Wielu czcicieli ma również św. Wawrzyniec, który 10 sierpnia przyciąga rzesze wiernych do parafii jego imienia oraz na procesję. Największym jednak kultem cieszy się Matka Boża Paloma, patronka strażaków i nieoficjalna patronka Madrytu. Procesja z jej obrazem jest bez wątpienia jednym z najważniejszych wydarzeń religijnych w stolicy.

KAI/oprac. FA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 111 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram