W opinii sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Macieja Wąsika „można mówić o mafii reprywatyzacyjnej w Warszawie”. Gość Wiadomości TVP podkreślił, że w innym wypadku „dzika reprywatyzacja nie byłaby tak szeroka i dotkliwa społecznie; prawdopodobnie w ogóle by jej nie było”.
Zdaniem Macieja Wąsika, mafia „to grupy przestępcze, które mają powiązania z władzą (…). W tym przypadku, ale nie tylko – jak mówią prokuratorzy – mogą być powiązania także z władzą sądowniczą”.
Wesprzyj nas już teraz!
W piątek 12 maja podczas konferencji prasowej Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości – Prokurator Generalny poinformował, iż prokuratura Regionalna we Wrocławiu przedstawiła zarzuty dotyczące przestępstw oszustwa o znacznej wartości ośmiu osobom w związku z tzw. dziką reprywatyzacją nieruchomości w Warszawie.
Obecnie prowadzonych jest przez różne prokuratury na terenie całego kraju prawie 50 śledztw w sprawach związanych z tzw. dziką prywatyzacją.
– Najbardziej znane jest śledztwo prowadzone we Wrocławiu. Tam mamy już 16 osób, które mają zarzuty, 9 osób siedzi w aresztach i to jest niezwykle rozwojowa sprawa. Myślę, że prokuratorzy za jakiś czas pokażą opinii publicznej nowe ustalenia w tej sprawie, nowe bulwersujące fakty. Jesteśmy dopiero na początku drogi, ale te działania prokuratury są niezwykle skuteczne – powiedział Wąsik.
Pytany jak było możliwe przejmowanie kamienic za 2-3 proc. ich rzeczywistej wartości, odpowiedział: „To jest niezwykle bulwersujące i to jest możliwe tylko wówczas, kiedy działa się w pewnej grupie, kiedy jest współdziałanie z pewną władzą. Mamy pewność, że urzędnicy Hanny Gronkiewicz-Waltz tę współpracę zapewniali”. Jego zdaniem prokuratura dokona oceny prawno-karnej tych działań.
W rozmowie pojawił się również wątek ewentualnej wiedzy prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz na temat dzikiej reprywatyzacji. Wąsik stwierdził: „Pani prezydent Warszawy jest beneficjentem tej prywatyzacji, jej rodzina odzyskała kamienicę na ulicy Noakowskiego i nieźle na tym procesie zarobiła. Widziała jak ten proces wygląda”.
Źródło: TVP INFO
luk