7 marca 2012

W Polsce zauważalny jest brak kieszonkowej literatury, która w sposób przystępny przybliżałaby czytelnikowi prawicową myśl społeczno-polityczną, literatury mogącej formować ideowo młodych ludzi, a starszym dawać materiał do przemyśleń. Jako przykład do naśladowania może posłużyć książeczka Mieczysława Ryby pt. Magistra Vitae.


Pracownik naukowy KUL oraz wykładowca Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu zachęca, zgodnie z twierdzeniem zawartym w tytule, do wyciągania nauk z przeszłości. Jako bardzo przydatny w analizie historii i rzeczywistości wskazuje model systematyzacji cywilizacji zaproponowany przez wybitnego polskiego intelektualistę Feliksa Konecznego. Krótka charakterystyka nauk polskiego socjologa może być dobrym wstępem do dalszych studiów na ten temat.

Wesprzyj nas już teraz!

 

W jednym z pierwszych rozdziałów autor przybliża czytelnikowi genezę i skutki rewolucji oświeceniowej. Kwestia to fundamentalna. Przecież podział ideowo-polityczny na prawicę i lewicę to skutek zmian, które przyniosła ta epoka oraz jej owoc – kataklizm rewolucji francuskiej i wojen napoleońskich.

 

W dalszych partiach książki autor przedstawia wybiórczo niektóre wydarzenia z historii Polski. Można się zastanawiać, czy dobór jest właściwy, czy np. przedstawienie dziejów Polski piastowskiej, a niemal zupełne pominięcie czasów Rzeczypospolitej Obojga Narodów – jest zasadne, ale w końcu to broszura, a nie regularny wykład historii.

 

Przez cały czas autor stara się rozprawić z mitami, które ludzie lewicy stworzyli, by proces budowy nowego, rzekomo lepszego świata, przedstawić jako pasmo światłej i szlachetnej działalności idealistów. Pisząc m.in. o rozbiorach Polski, naświetla postawę filozofów oświeceniowych wobec niszczenia Rzeczypospolitej, pospiesznie reformującej się wedle recept płynących z Zachodu, posiadającej na tronie „króla-filozofa”. Okazuje się, że najbardziej znani „nosiciele światła” jak Wolter czy d’Alembert widzieli w tym haniebnym akcie początek epoki pomyślności narodów zniewalanych!

W końcowych partiach broszurki autor zajmuje się wybranymi zagadnieniami z dziejów współczesnych ze szczególnym uwzględnieniem stosunków polsko–niemieckich i polsko-sowieckich. Przy tej okazji snuje rozważania geopolityczne na temat współczesnego położenia Polski i wyzwań z nim związanych.

 

Adam Kowalik

 

Mieczysław Ryba, Magistra Vitae, Polwen, Radom 2004.

 

Tekst powyższy został opublikowany w nr. 10 magazynu „Polonia Christiana”.


Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 896 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram