Jak co roku w Wielki Czwartek, żołnierze Legii Cudzoziemskiej wzięli udział w uroczystości procesyjnego wyniesienia z kościoła garnizonowego figury Chrystusa od Dobrej Śmierci.
W Wielki Czwartek rano, ciężki krzyż z wizerunkiem Chrystusa od Dobrej Śmierci uroczyście wyprowadzany jest z kościoła garnizonowego w Maladze. Czyni to honorowa asysta wojskowa przy wtórze pieśni „Jestem narzeczonym śmierci”. Tak było i w tym roku, a żołnierzom towarzyszyła orkiestra wojskowa. Krzyż został odnaleziony w zgliszczach odbitego kościoła, zniszczonego w czasach masowych mordów m.in. na księżach z czasów wojny domowej (1936-39).
Semana Santa, czyli Wielki Tydzień najhuczniej i najbardziej widowiskowo obchodzony jest w Andaluzji, a przede wszystkim w Maladze. Pochody organizowane są przez bractwa – hermandades lub cofradías penitenciales, czyli stowarzyszenia (wspólnoty) skupione wokół konkretnej parafii, spod której niesione są platformy, zwane tronami przedstawiające płaczącą Matkę Boską oraz sceny rodzajowe z Nowego Testamentu związane z męką Chrystusa.
Malownicze i widowiskowe procesje rozpoczynają się w Niedzielę Palmową (Domingo de Ramos), a kończą Niedzielę Zmartwychwstania. Tradycja bierze swoje początki w 1487 r. gdy katolicka rekonkwista odbiła Malagę z rąk Maurów. W ramach dziękczynienia spontanicznie zaczęły powstawać liczne konwenty i religijne bractwa. Zajmowały się grzebaniem zmarłych i opieką nad chorymi; z czasem zaczęto odgrywać Pasję, wykorzystując ruchome drewniane figury. Jedną z nich jest Jezus błogosławiący lud – do dziś niesiony w procesji.
PR