Kolejne samorządy wojewódzkie wycofują w popłochu uchwały deklarujące obronę rodziny przed toksyczną ideologią, która zrównuje z małżeństwem wynaturzone związki, w tym przede wszystkim jednopłciowe. Perspektywa utraty unijnych funduszy oraz wyraźny sygnał z rządu wystraszyły tym razem radnych z uznawanych za konserwatywne województw: małopolskiego, lubelskiego i podkarpackiego.
W poniedziałek swoją uchwałę sprzed dwóch lat unieważnił między innymi Sejmik Województwa Małopolskiego. Za uchyleniem opowiedziało się 16 radnych, 15 zaś umyło ręce i wstrzymało się od jednoznacznego stanowiska. Zaledwie siedmiu przedstawicieli Małopolan broniło deklaracji.
Wesprzyj nas już teraz!
„Wyniki poniedziałkowego głosowania są odpowiedzią małopolskich samorządowców na pisma Komisji Europejskiej, w których ta informowała o możliwości utraty środków unijnych w przypadku dalszego obowiązywania deklaracji z 2019 r. KE uznała, że deklaracja ta narusza prawa mniejszości seksualnych” – napisał serwis TVP Info. Chodzi o wstrzymanie na początku września przez Unię Europejską prac nad programem REACT-EU, mającym wspierać przedsiębiorców oraz sektor ochrony zdrowia w obliczu restrykcji sanitarnych. Komisja rozpoczęła też postępowanie przeciwko Polsce „za łamanie praw osób LGBTIQ”.
Także w poniedziałek nastąpiła rejterada sejmiku lubelskiego. Radni wycofali się z uchwały datowanej na 25 kwietnia 2019 roku w sprawie wprowadzania ideologii LGBT do wspólnot samorządowych. Zamienili ją na deklarację „w sprawie ochrony podstawowych praw i wolności”. Na większość, która dokonała ideologicznej wolty złożyła się przeważająca grupa radnych PiS i PSL. Przeciwnych temu była czwórka z PiS i Koalicji Obywatelskiej (wiceprzewodniczący sejmiku Mieczysław Ryba, Leszek Kowalczyk, Bożena Lisowska i Krzysztof Gałan). Dziesięcioro radnych wstrzymało się od głosu.
„W zmienionym stanowisku radni wykreślili odniesienia do LGBT. Usunęli m.in. zapis dotyczący standardów Światowej Organizacji Zdrowia oraz funkcjonariuszy politycznej poprawności w szkołach (tzw. 'latarników’) – opisuje Interia.
„Sejmik Województwa Lubelskiego wyraża sprzeciw wobec pojawiających się w sferze publicznej działań naruszających podstawowe prawa i wolności gwarantowane w aktach prawa międzynarodowego, kwestionujących wartości chronione w polskiej Konstytucji, a także ingerujących w autonomię wspólnot religijnych” – głosi nowa uchwała. Samorząd obiecuje tym razem wsparcie dla „wszelkich postaw dążących do poszukiwania prawdy, przejawiających troskę o rozwój moralny młodego pokolenia, instytucję rodziny oraz szkoły opartych o wartości chrześcijańskie”.
Swoje „nowoczesne” oblicze objawili także radni sejmiku podkarpackiego. Unieważniając uchwałę z maja 2019 r. przeciwko „promocji i afirmacji ideologii tzw. ruchów LGBT” ogłosili zarazem wspomniane województwo „regionem utrwalonej tolerancji”.
„Przywiązanie do tradycji, szacunek dla pracy, poszanowanie własności, serdeczna gościnność a nade wszystko poszanowanie godności i praw każdego człowieka to elementy wyróżniające Podkarpacie” – zadeklarowali.
„Podłożem tak ukształtowanej tożsamości jest przekazywany z pokolenia na pokolenie szacunek do chrześcijańskich wartości, które są fundamentem polskiej państwowości i naszej przynależności do wspólnoty europejskiej” – stwierdza obecna uchwała sejmiku, w którym zdecydowaną, samodzielną większość posiada Prawo i Sprawiedliwość.
Źródła: Interia.pl, TVP Info
RoM