26 września 2022

Małopolska: radni zadecydują, czy mieszkańcy będą zmuszeni wymienić piece do końca roku

(fot. Pixabay)

Nad przyjęciem lub odrzuceniem zmian w wojewódzkiej uchwale antysmogowej będą w poniedziałek głosować radni Małopolski. Przyjęcie projektu zmian będzie oznaczało wydłużenie o rok, do końca 2023 r., terminu likwidacji kotłów bezklasowych. Takiemu rozwiązaniu sprzeciwiają się aktywiści, władze Krakowa oraz opozycja.

Jeżeli radni odrzucą projekt, to właściciele budynków będą mieli czas do końca tego roku, aby zmienić pozaklasowe piece na bardziej ekologiczne.

Głosowanie jest poprzedzone konsultacjami społecznymi, w których – według danych urzędu marszałkowskiego – wpłynęło 4023 opinii, w tym 2999 negatywnych, 780 pozytywnych, 244 – inne. W konsultacjach wzięło udział: 58 organizacji pozarządowych, 43 przedsiębiorców, 56 jednostek administracji, 17 podmiotów naukowych, 3840 osób prywatnych z całej Polski.

Wesprzyj nas już teraz!

Według urzędu marszałkowskiego, jednostki samorządu terytorialnego „w przytłaczającej większości” poparły wydłużenie terminu wymiany pieców bezklasowych. Zdaniem zaś Krakowskiego Alarmu Smogowego (KAS), wyniki konsultacji oznaczają, że 75 proc. głosów (2999 głosów na oddanych 4023) sprzeciwiło się przedłużeniu terminu likwidacji pozaklasowych pieców. Badanie nie oddaje jednak pełnego spektrum opinii. Konsultacje społeczne zostały przeprowadzone przez internet, co znacznie zawęziło możliwość udziału seniorom,  grupie sprzeciwiającej się wymianie pieców głównie ze względów finansowych.

Zarząd województwa małopolskiego zaproponował zmianę w uchwale antysmogowej z powodu – jak uzasadniał – zmiany sytuacji ekonomicznej, wywołanej pandemią i wojną na Ukrainie. Do władz województwa część samorządów i mieszkańców zgłaszało, że nie zdążą wymienić pieców, że nie stać ich na to. Zmianom w uchwale antysmogowej sprzeciwiają się aktywiści działający na rzecz ochrony przyrody oraz cześć polityków opozycji, a także władze Krakowa.

W 2017 r. sejmik Małopolski jednogłośnie przyjął uchwałę antysmogową dla całego województwa. Zakłada ona, że w nowo budowanych domach mają być montowane wyłącznie kotły 5 klasy. Do końca 2022 r. muszą zostać wymienione wszystkie stare piece, które nie spełniają wymogów co najmniej klasy 3. Urządzenia grzewcze niespełniające wymagań niekoniecznie muszą być wymienione, ponieważ aby spełniały tę normę, można je doposażyć w specjalne urządzenia redukujące emisję pyłu, np. elektrofiltry. Kocioł na węgiel lub drewno klasy 3 lub 4 trzeba wymienić do końca 2026 r.

PAPpap logo

oprac. PR

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(6)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 137 034 zł cel: 300 000 zł
46%
wybierz kwotę:
Wspieram