Ministerstwo Zdrowia Singapuru zapowiedziało wdrożenie środków ostrożności przeciwko małpiej ospie w postaci kwarantanny i masowych szczepień. Rząd uruchomił również masowe testowanie i śledzenie kontaktów.
W sierpniu Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła małpią ospę („mpox”) jako „stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym (PHEIC)”. Ministerstwo Zdrowia Singapuru (MOH) stwierdziło, że od 4 września, że wszyscy lekarze i instytucje opieki zdrowotnej muszą natychmiast zgłaszać wszystkie przypadki ospy do MOH.
Społeczeństwu zaleca się „zachowanie czujności” i podjęcie prewencyjnych środków ostrożności, takich jak: regularne mycie rąk, dezynfekcja środkiem o ponad 60 proc. stężeniu alkoholu czy unikanie kontaktów z chorymi.
Wesprzyj nas już teraz!
Singapurski rząd między wierszami potwierdził, że choroba dotyczy głównie środowisk homoseksualnych, przestrzegając przed dzieleniem się przedmiotami zanieczyszczonymi płynami ustrojowymi, czy zachęcając do praktykowania bezpiecznego seksu, w tym unikania czynności seksualnych wysokiego ryzyka, takich jak posiadanie wielu partnerów lub angażowanie się w przygodny seks.
Wyznaczone szpitale będą badać wszystkie podejrzane przypadki zidentyfikowane przez ośrodki POZ za pomocą testów PCR. W przypadku wyniku pozytywnego, chory rozpocznie kwarantannę w wyznaczonym przez rząd miejscu przez 21 dni. Taki sam okres kwarantanny obowiązywał w Singapurze podczas szczytu zachorowań na COVID-19 w 2021 roku.
Ponadto rząd Singapuru zatwierdził szczepionkę, o rzekomo 80 proc. skuteczności. Preparat znany jako Jynneos zostanie podany pracownikom służby zdrowia działającym na pierwszej linii, a także osobom przebywającym w bliskim kontakcie z zakażonym. MOH ujawnił, że osoby, które miały kontakt z zakażonym otrzymają szczepionkę podczas kwarantanny. Nie podano informacji, czy w takim przypadku szczepienie pozostanie nieobowiązkowe.
W szczytowym okresie pandemii COVID-19 Singapur wprowadził jedne z najbardziej radykalnych rozwiązań na świecie. Przykładowo, w 2022 r. wszystkie świątynie w kraju, w tym kościoły katolickie, musiały wdrożyć „środki bezpiecznego zarządzania zróżnicowane pod względem szczepień” (VDS). Osoby niezaszczepione nie miały prawa uczestniczyć w nabożeństwach.
Źródło: lifesitenews.com / moh.gov.sp
PR