Z udziałem tysięcy wiernych z całego świata podczas Mszy św. na Placu św. Piotra w papież Franciszek ogłosił świętymi bł. Stanisława Papczyńskiego i bł. Marię Elżbietę Hesselblad. W uroczystościach udział wziął prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą.
Stanisław Papczyński urodził się w 1631 r. w Podegrodziu, niedaleko Starego Sącza. W wieku 23 lat wstąpił do zakonu pijarów. Jest założycielem pierwszego polskiego zakonu męskiego – Zgromadzenia Księży Marianów. Był wybitnym kaznodzieją, mistrzem życia duchowego, wykładowcą retoryki i pisarzem. Zmarł w opinii świętości w Górze Kalwarii 17 września 1701 roku. W imieniu papieża Benedykta XVI beatyfikował o. Papczyńskiego 16 września 2007 r. w Licheniu kard. Tarcisio Bertone ówczesny sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.
Wesprzyj nas już teraz!
– Cuda, które Kościół uznał przy beatyfikacji i kanonizacji duchownego dotyczą życia ludzkiego u jego początku i u kresu. To wymowny znak na obecne czasy, kiedy wartość życia człowieka jest kwestionowana – powiedział marianin ks. Wojciech Skóra, kustosz sanktuarium Błogosławionego Stanisława Papczyńskiego w Górze Kalwarii koło Warszawy.
W trakcie procesu beatyfikacji ojca Papczyńskiego, Kościół uznał cud wskrzeszenia dziecka, które zmarło w łonie matki. Za sprawą tego wydarzenia za swojego patrona ojca Stanisława Papczyńskiego wzięli obrońcy życia. O jego wstawiennictwo proszą także małżonkowie, którzy mają trudności z poczęciem dziecka. Przed kanonizacją z kolei, Kościół uznał za cud niesamowite uzdrowienie kobiety zarażonej sepsą.
W ceremonii kanonizacyjnej poza polskim duchownym za świętą została uznana również Szwedka Elżbieta Hesselblad, odnowicielka Zakonu Najświętszego Zbawiciela.
Źródło: KAI, tvp.info
MA