Resort obrony narodowej chce poszerzyć katalog przewinień, za które kary będą mogli nakładać funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej. Chodzi nie tylko o wykroczenia popełniane przez żołnierzy, ale także przez cywilów. Obecnie w tym ostatnim przypadku musi interweniować policja.
Według propozycji Ministerstwa Obrony Narodowej, katalog wykroczeń za które żołnierze Żandarmerii Wojskowej będą mogli nakładać mandaty wzrośnie o kilkadziesiąt nowych pozycji. Chodzi przede wszystkim o przewinienia popełniane przez żołnierzy, ale w rozporządzeniu znalazły się też wykroczenia odnoszące się do cywilów. Projekt rozporządzenia trafił już do uzgodnień.
Wesprzyj nas już teraz!
Do tej pory żołnierze ŻW, gdy mieli do czynienia z przewinieniem, które nie było uwzględnione w rozporządzeniu, wzywali policjantów, którzy mogą wystawić mandat każdemu obywatelowi, chyba że jest to osoba chroniona immunitetem. Według planów, żandarmi będą mogli nakładać grzywny za niektóre wykroczenia przeciwko porządkowi i spokojowi publicznemu.
W katalogu znalazły się zapisy o naruszeniu przepisów o zgromadzeniach, ŻW będzie mogło karać za żebractwo „jako wykroczenie możliwe do popełnienia przez żołnierza”, przywłaszczenie tytułu, stanowiska, stopnia lub nieuprawnione publiczne noszenie odznaczeń lub munduru (w stosunku do żołnierzy niebędących w czynnej służbie) i za umieszczanie ogłoszeń w miejscu do tego nieprzeznaczonym.
Karane będzie też wprowadzenie żandarmów w błąd co do tożsamości, obywatelstwa oraz odmowę udzielenia informacji na ten temat lub okazania dokumentów. ŻW będzie mogło wyciągnąć konsekwencje także za fałszywy alarm oraz uszkodzenie lub usunięcie ogłoszenia publicznego.
ŻW ma też zostać upoważniona do karania mandatami za wykroczenia godzące w ochronę przeciwpowodziową i przeciwpożarową oraz za nieostrożne obchodzenie się z materiałami i substancjami niebezpiecznymi, w tym wybuchowymi. Mandat od żandarma będzie można dostać za niektóre wykroczenia z ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
ŻW będzie mogła karać też za szereg przewinień polegających na wyrządzaniu szkód w lasach i na polach (głównie chodzi o poligony), za wykroczenia przeciwko mieniu oraz za niektóre wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji.
Jak uzasadniło MON, to pierwsza próba nowelizacji rozporządzenia obowiązującego od 2002 roku. W tym samym czasie rozporządzenie MSWiA w sprawie wykroczeń, za które strażnicy gminni są uprawnieni do nakładania grzywien, było zmieniane aż 12 razy.
Źródło: wpolityce.pl
MA