11 maja 2022

„Manifest globalizmu”. Media o przemówieniu Harari’ego w Poznaniu

(Pfot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)

„Wystąpienie jednego z najważniejszych mówców tegorocznej konferencji Impact’22 można nazwać manifestem globalizmu, osadzonego we współczesnych wyzwaniach, jakimi są pandemia, zmiany klimatyczne i wojna w Ukrainie” – przekonuje Polska Times, komentując prelekcję izraelskiego myśliciela Yuvala Noaha Harari’ego.

W Poznaniu, Harari przekonywał o konieczności „stworzenia działającego porządku światowego”. W jego opinii, dzięki „rozwojowi niespotykanemu w dziejach” oraz liberalnej polityce, ludzkość osiągnęła swój „złoty wiek”; czyli świat, gdzie więcej osób „umiera z powodu otyłości niż głodu”. Jak zaznaczył, dalszą powszechną szczęśliwość zapewnią jedynie rozwiązania globalizacyjne.

Globalne wartości są atakowane, jednak nie dostajemy dla nich alternatywy. Świat ma się stać przyjaznymi fortecami, ale fortecy z definicji nie są przyjazne. To jest recepta na katastrofę – stwierdził.

Wesprzyj nas już teraz!

W opinii myśliciela, pandemia była rezultatem „podważania porządku światowego”. Jak podkreślił, COVID-19 to „historia sukcesu naukowego i katastrofy politycznej”.

Nigdy wcześniej w historii ludzkość nie była tak potężna wobec pandemii. Politycy zawiedli, nie potrafili wykorzystać narzędzi skutecznie – ocenił. Nieudolność polityków mogłyby w jego opinii zatrzymać korporacje, ale „zabrakło nam mądrości politycznej”.

Harari, niczym przedstawiciele Watykanu z Franciszkiem na czele, przestrzegł przed nadmiernym zwiększaniem wydatków na obronność – Jeśli pójdziemy w tym kierunku, to cały świat będzie wyglądał ja Rosja. Wrócą wojny, choroby i głód – tłumaczył. Ukraina w jego opinii uratowała idee globalistyczne i zatrzymała powrót autorytaryzmów.

Europejczycy musza się odwdzięczyć Ukraińcom, udzielić im pomocy w wojnie i odbudowie pokoju. Musi odbudować demokratyczną Ukrainę, bo to będzie najlepsza ochrona pokoju. Musimy stworzyć działający porządek światowy ­– apelował.

Nie ma sprzeczności między nacjonalizmem i liberalizmem czy globalizmem. Dobry nacjonalista powinien być globalistą. Globalizm nie oznacza zaniechania tradycji. Chodzi o ustalenie reguł współpracy. Jeśli lubicie mistrzostwa świata w piłce nożnej to już jesteście globalistami. Nie jesteśmy skazani na biedę, głód i choroby. Mamy wybór i mam nadzieję, że wszyscy dokonamy dobrego wyboru – zakończył swoje wystąpienie w burzy oklasków.

Źródło: polskatimes.pl

PR

Impact’22. Polski biznes a ide(ologi)e jutra

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 556 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram