Dwa tygodnie temu obrońcy życia zwołali w Sejmie konferencję prasową, podczas której zaapelowali do Marszałek Sejmu Ewy Kopacz o wszczęcie prac nad projektem zgłoszonym przez polityków Solidarnej Polski. Teraz może rozpocząć się kolejny etap prac nad nowym prawem zakazującym zabijania nienarodzonych podejrzanych o chorobę lub upośledzenie.
– Przerywanie ciąży z powodów eugenicznych budzi największy sprzeciw społeczeństwa i również parlamentarzystów. Jest więc szansa dla szerszej koalicji parlamentarnej, która doprowadziłaby do uchylenia tego przepisu – mówił w maju br., gdy składany był projekt ustawy, Bartosz Kownacki z Solidarnej Polski. W 2011 roku pięcioma głosami przepadł w Sejmie obywatelski projekt ustawy o całkowitej delegalizacji aborcji w Polsce. Fundacja Pro – prawo do życia, która zebrała ponad 600 000 podpisów pod tym projektem, rozpoczęła kampanię społeczną w obronie nienarodzonych dzieci, które w majestacie prawa zabijane są z powodu podejrzenia o chorobę. Od prawie roku trwają pikiety pod szpitalami, w których dokonuje się aborcji eugenicznych. Rośnie również sprzeciw Polaków wobec tych barbarzyńskich praktyk.
„Solidarna Polska włączyła się w tę kampanię, zgłaszając projekt ustawy, który zakłada likwidację przesłanki eugenicznej. Tak dla środowisk obrońców życia, jak i dla bardzo wielu posłów, ważne dla rozstrzygania tego typu problemów są normy prawa naturalnego i nauczania Kościoła. Jasnym jest tu jednoznaczny stosunek do kwestii obrony życia, która stanowiła bardzo istotny element pontyfikatu naszego wielkiego rodaka, błogosławionego Jana Pawła II” – czytamy w uzasadnieniu do zgłoszonego projektu ustawy.
Wesprzyj nas już teraz!
Posłowie przypominają nauczanie papieża wyłożone w encyklice Evangelium Vitae: „jeśli nie byłoby możliwe odrzucenie lub całkowite zniesienie ustawy o przerywaniu ciąży, parlamentarzysta, którego osobisty absolutny sprzeciw wobec przerywania ciąży byłby jasny i znany wszystkim, postąpiłby słusznie, udzielając swego poparcia propozycjom, których celem jest ograniczenie szkodliwości takiej ustawy i zmierzających w ten sposób do zmniejszenia jej negatywnych skutków na płaszczyźnie kultury i moralności publicznej. Tak postępując bowiem, nie współdziała się w sposób niedozwolony w uchwalaniu niesprawiedliwego prawa, ale raczej podejmuje się słuszną i godziwą próbę ograniczenia jego szkodliwych aspektów”.
„Parlamentarzyści przypominają również, iż likwidacji przesłanki eugenicznej domaga się społeczeństwo. Skutkiem prawnym ustawy ma być ustawowe umocowanie poglądu moralnego akceptowanego przez większość Polaków, zgodnego z ogólnoludzkim humanitaryzmem względem osób ułomnych fizycznie i nieuleczalnie chorych, a także z tradycją, dziedzictwem narodowym i cywilizacyjnym Europy hołdującej cywilizacji życia, a niezagrażającej jej w samym zrębie istnienia, szerzącej się cywilizacji śmierci” – czytamy w uzasadnieniu. Według badań CBOS ponad 80% Polaków popiera prawo do życia dla każdego człowieka od poczęcia.
Marcin Musiał