W niedzielę 3 czerwca po raz siódmy ulicami polskich miast przejdą marsze osób chcących publicznie wyrazić swoje poparcie dla wartości rodzinnych i ochrony życia ludzkiego od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Stale rośnie ruch ochrony życia i promocji wartości prorodzinnych!
„Praca i świętowanie są ściśle związane z życiem rodzin: warunkują ich wybory, wpływają na stosunki między małżonkami oraz między rodzicami i dziećmi, mają wpływ na relacje rodziny ze społeczeństwem, a także z Kościołem” – wskazywał Benedykt XVI w liście skierowanym do uczestników spotkania. Należy dziś na „nowo przemyśleć pracę i świętowanie w perspektywie rodziny zjednoczonej i otwartej na życie, dobrze uczestniczącej w życiu społeczeństwa i Kościoła, dbającej o jakość relacji, a nie tylko o dobrobyt samej rodziny”. Hasło tegorocznej edycji polskiego marszu dla życia i rodziny bezpośrednio odwołuje się w do programu zarysowanego przez Benedykta XVI.
Wesprzyj nas już teraz!
W blisko 40 miastach studenci, uczniowie, młode małżeństwa i rodziny dadzą wyraz przywiązaniu do wartości rodziny, małżeństwa opartego na trwałym związku kobiety i mężczyzny, do świętości i nienaruszalności ludzkiego życia. Jak wyjaśniają organizatorzy, rodzina i chrześcijańskie wartości stanowią dziś najlepszą odpowiedź na kryzys ekonomiczny. Potrzeba więc dziś szczególnego namysłu nad sytuacją ekonomiczną rodzin i kultywowaniem ducha rodzinnego w Polsce.
Marsze dla Życia przeszły już w zeszłym tygodniu ulicami kilku miast, w tym ulicami Słupska i Gniezna. W niedzielę 3 czerwca przejdą ulicami Warszawy, Białegostoku, Bydgoszczy, Ełku, Inowrocławia, Katowic, Kluczborka, Kłodzka, Koszalina, Lublina, Olsztyna, Opola, Płocka, Radomia, Rzeszowa, Skarżyska, Skawiny, Skierniewic, Stalowej Woli, Świdnicy, Szczecinka, Szczytna, Tarnobrzegu, Torunia, Tucholi, Wałbrzycha. Na 10 czerwca marsz zaplanowano w Sokołowie podlaskim. Szczegółowe informacje dotyczące programu poszczególnych marszów znaleźć na stronie www.marsz.org. Przejścia wcześniej określoną trasą poprzedzone będą Mszami świętami. Przewidziano także imprezy towarzyszące.
„Ruch marszowy” coraz wyraźniej rozwija się w całej Europie. W Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy do tego typu publicznych manifestacji doszło w 1974 roku, na skutek wyroku Sądu Najwyższego w sprawie Roe kontra Wade, który usankcjonował dopuszczalność aborcji na życzenie. Od tego czasu marsze osób domagających się prawnej ochrony życia poczętego stały się tradycją. W 2011 w marszu przed Kapitolem udział wzięło blisko 400 tysięcy osób. Jak co roku, manifestacja transmitowana była przez katolicką stację EWTN. Podobną manifestację zorganizowały francuskie środowiska obrońców życia, chcąc wyraźnie zamanifestować w przestrzeni publicznej sprzeciw wobec ustawodawstwa z roku 1975, które dopuściło zabijanie dzieci nienarodzonych. Paryska manifestacja od lat przyciąga też obywateli innych krajów Unii, wspierających francuskie dążenia do przywrócenia prawnej ochrony życia.
Za organizację i koordynację aktualnej edycji marszów dla życia w Polsce odpowiedzialne jest Centrum Wspierania Inicjatyw Dla Życia i Rodziny przy wsparciu ze strony Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Księdza Piotra Skargi. Patronat nad tegoroczną edycją objął dwumiesięcznik „Polonia Christiana” oraz portal PCh24.pl
mat
WEŹ UDZIAŁ W MARSZU DLA ŻYCIA I RODZINY W WARSZAWIE!
Spotykamy się w niedzielę 3 czerwca o godzinie 10.00 pod Pomnikiem Kopernika na Krakowskim Przedmieściu, skąd przejdziemy na Plac Teatralny, gdzie ok. godz.11 zakończy się Marsz. Po Marszu zachęcamy do uczestnictwa we Mszy Św. w Świątyni Opatrzności Bożej o godz. 12.00.