Metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny na rozpoczęcie Marszu dla Życia i Rodziny, który przeszedł ulicami Częstochowy – z bazyliki archikatedralnej na Jasną Górę. Tego samego dnia w Gnieźnie licznie zebrani obrońcy życia i rodziny niosąc kolorowe transparenty, flagi i chorągiewki, często z dziećmi w wózkach i na rękach, publicznie manifestowali radość z posiadania rodziny i apelowali o ochronę życia nienarodzonych.
Choć dopiero 3 czerwca w kilkudziesięciu miastach w Polsce odbędą się Marsze dla Życia i Rodziny to świętowanie w niektórych miejscach już się rozpoczęło.
Wesprzyj nas już teraz!
Nad marszem pod Jasną Górą patronat honorowy objął metropolita częstochowski. Odbył się on pod hasłem „Rodzina szkołą właściwych wyborów”. W homilii wygłoszonej w archikatedrze częstochowskiej abp Depo zauważył, że „Europa nie pyta już dziś o Boga, o moralność, o sens życia rodziny a te wszystkie pytania zostały zepchnięte na margines”.
Metropolita częstochowski przypomniał, że „kryzys naszego świata polega na tym, że przestał szukać prawdy i przestał się pytać o źródła skąd pochodzimy, dokąd zmierzamy i jaka jest nasza przyszłość”. – Dla nas Ewangelia nie jest tylko jedną z wielu prawd, nie jest jedynie programem na życie, ale jest Jezusem Chrystusem. To On jest Drogą. Kto Go nie odnajdzie zagubi się – mówił abp Depo.
Arcybiskup przypomniał również, że „Bóg jest źródłem miłości prawdziwej i fundamentem ocalenia”. Mówił, że „rodzina jest nierozerwalną wspólnotą życia i miłości.” – Wszelkie programy, które sprzeciwiają się zamysłowi Bożemu są przeciwko człowiekowi i przeciwko jego przyszłości – przekonywał abp Depo.
Po Mszy św. uczestnicy Marszu, m. in. członkowie ruchów i stowarzyszeń prorodzinnych, osoby konsekrowane, rodziny, mieszkańcy Częstochowy podczas przemarszu Aleją Najświętszej Maryi Panny, złożyli kwiaty pod pomnikiem bł. Jana Pawła II – papieża pielgrzyma. W drodze na Jasną Górę, na placu Biegańskiego, odczytany został apel skierowany do władz miasta w obronie ludzkiego życia.
Marsz dla Życia i Rodziny jest wyrazem naszego poparcia dla życia i godności człowieka od chwili poczęcia aż do naturalnej śmierci. To manifestacja solidarności z najbardziej bezbronnymi i cierpiącymi” – podkreślili organizatorzy Marszu.
– Idąc ulicami Gniezna chcemy promować rodzinę, której podstawą jest małżeństwo – związek mężczyzny i kobiety oraz promować życie, które z tego związku bierze swój początek. Niech ten marsz będzie wyrazem tego, że nigdy nie zaakceptujemy grzechu, jakim jest zabijanie naszych bliźnich – dzieci nienarodzonych oraz osób chorych i ludzi w podeszłym wieku – mówił w imieniu organizatorów marszu w pierwszej stolicy Polski Hieronim Muraszko.
Do uczestników marszu przemówił także dr Paweł Wosicki – prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia. Jak mówił, w Polsce coraz częściej słychać głosy domagające się prawa do zabijania dzieci. Ludzkie dziecko coraz częściej staje się produktem nowoczesnej technologii, dawcą komórek i organów.
– Wytwarza się dzieci o określonych cechach, poddaje się je selekcji. Tysiące powołanych do życia metodą in vitro poczętych dzieci, zamrożonych w ciekłym azocie, czeka zawieszonych pomiędzy życiem a śmiercią. Narasta atak na małżeństwo i rodzinę – mówił Paweł Wosicki.
Podkreślił również, że obronę życia i rodziny podejmować na wielu frontach i płaszczyznach. Zacząć należy od siebie, a więc uczyć się i uczyć innych. Kolejne zadanie obrońców życia jest działanie na rzecz odpowiedniego, zgodnego z naturalnym ustawodawstwa.
– Musimy dążyć do tego, aby każdy człowiek bez względu na stan zdrowia i warunki poczęcia, miał prawo do życia, aby rodzina miała warunki umożliwiające jej zrodzenie i wychowanie potomstwa. Jednocześnie musimy protestować, gdy przyrodzone prawa człowieka i rodziny są łamane – tłumaczył prezes Federacji Ruchów Obrony Życia.
Z Rynku marsz ruszył w kierunku katedry, gdzie z jego uczestnikami spotkał się Prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Dziękując za udział w manifestacji podkreślił, że życie to największy dar, jaki człowiek otrzymuje od Boga i dar ten nie może być przedmiotem jakiejkolwiek dyskusji, zwłaszcza takiej, na której zbijany jest kapitał polityczny.
Gnieźnieński Marsz dla Życia i Rodziny zorganizowało Porozumienie „Gniezno dla Życia”. Organizatorzy rozdawali również specjalne kartki zaadresowane do Prezydenta RP, na których prócz pozdrowienia z Piastowskiego Gniezna znalazła się także prośba o wsparcie ustaw broniących życia od poczęcia do naturalnej śmierci.
Źródłó: KAI
luk