5 czerwca 2024

Martwe przepisy i bezkarni urzędnicy. Dlaczego pracownicy budżetówki nie odpowiadają przed sądem za „rażące błędy”?

(pixabay.com)

„Przepisy o odpowiedzialności pracowników budżetówki za rażące błędy będą pilnie znowelizowane, ponieważ są martwe”, informuje w środę „Dziennik Gazeta Prawna”.

Przepisy, które regulują odpowiedzialność majątkową urzędników, są przewidziane w ustawie z 20 stycznia 2011 r. o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1169). „Tyle że tych regulacji w ogóle się nie stosuje. A to dlatego, że na udowodnienie strat trzeba czekać latami. Procedury są tak żmudne, że urzędnicy nie muszą się obawiać, iż za rażąco błędne decyzje lub nadużycia będą musieli zapłacić z własnej kieszeni”, czytamy.

Obecnie, gdy dojdzie do nieprawidłowości z winy urzędnika, najczęściej szefowie urzędów powołują się na art. 231 kodeksu karnego, który dotyczy nadużycia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego, który przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego. Na podstawie tego przepisu można trafić do więzienia na trzy lata, a jeśli ktoś popełnił przestępstwo, żeby osiągnąć dla siebie korzyści majątkowe, kara wzrasta do 10 lat.

Wesprzyj nas już teraz!

„Przepisy dają także możliwość ukarania urzędnika w taki sposób, żeby zapłacił za wyrządzoną przez siebie szkodę. Ustawa z 20 stycznia 2011 r. o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa określa zasady odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych wobec Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub innych podmiotów ponoszących odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przy wykonywaniu władzy publicznej oraz za działania lub zaniechania prowadzące do rażącego naruszenia prawa. Rażące naruszenie prawa przez urzędnika może skutkować dla niego karą sięgającą 12-krotności jego uposażenia. Dla wielu urzędników byłaby to dotkliwa sankcja. Problem w tym, że przypadków jej nałożenia praktycznie nie ma”, czytamy w „DGP”.

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że w bazie danych systemu informatycznego Krajowego Rejestru Karnego w latach 2011–2020 nie odnotowano prawomocnych skazań na podstawie tej ustawy.

 

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

TG

 

POLACY PRZECIWKO TRZASKOWSKIEMU. TO JEGO KONIEC?

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 752 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram