Ponad 1,5 tys. osób wzięło udział w trzecim Diecezjalnym Zjeździe Kół Żywego Różańca, który odbył się w parafii św. Wincentego a Paulo w Otwocku. Przebiegał on pod hasłem „Wynagradzajmy Niepokalanemu Sercu Maryi”. W programie zjazdu znalazły się konferencja, wspólny różaniec oraz świadectwa.
Centralnym punktem spotkania była Msza św. pod przewodnictwem bp pomocniczego diecezji warszawsko-praskiej Marka Solarczyka, który podkreślił rolę Najświętszej Maryi Panny na drodze wiary mówiąc, że jest Ona pomostem prowadzącym nas do Eucharystii. – Podobnie jak nasze ludzkie mamy ofiarowały nam w chwili poczęcia swoje ciało i a później karmiły nas swoim mlekiem tak nasza Niebieska Matka daje nam Swojego Syna, Jezusa Chrystusa. Poprzez swoje zawierzenie Bogu Maryja uczy nas przyjęcia Chrystusa i zaufania w Jego prowadzenie – powiedział bp Solarczyk.
Wesprzyj nas już teraz!
Dodał jednocześnie, że poprzez trwanie w komunii z Chrystusem człowiek staje się kanałem łaski dla tych, którzy go otaczają. – Bóg będzie mógł wówczas ze spokojem do nas powiedzieć: Jeśli będziesz trwał przy Mnie to inni też znajdą drogę do tego źródła, inni też uczynią z tego moc i sens swojego życia – stwierdził.
Bp Solarczyk zachęcał także członków Żywego Różańca do spojrzenia na różne, niekiedy bardzo trudne doświadczenia historyczne polskiego narodu. – Możemy podejmować wiele inicjatyw, możemy starać się przekonywać innych do naszych racji, mówić przepraszamy, czy liczyć, że inni nas przeproszą. Jednak wobec dramatów, które się rozegrały w różnych miejscach naszej Ojczyzny ludzkie wysiłki okazują się nie wystarczające – mówił. – Stając wobec tragedii osób bestialsko traktowanych, męczonych, stając wobec dramatu ludzi, na których oczach ginęli ich najbliżsi potrzeba modlitwy i mocy Bożego Ducha który przynosi ukojenie. Tylko On jest w wstanie uleczyć zranione ludzkie serca. Wówczas Boża Prawda zajaśnieje swoim blaskiem i cała reszta się wyjaśni. Pojawi się również mocna nadzieja na przyszłość. Nie będzie ona jednak płynęła tylko do człowieka ale od Boga – przekonywał bp pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej.
Na terenie diecezji jest obecnie ponad 1600 Kół Żywego Różańca. Tylko w ciągu ostatniego roku przybyło 150 wspólnot. Obok kół stanowych są także zrzeszające grupy zawodowe, czy branżowe np.: nauczycieli, pracowników służby zdrowia. Największą grupę stanowią koła modlące się za dzieci i rodziny.
– Dzięki modlitwie różańcowej moja córka jest w stanie przyjąć i przeżywać swoją chorobę – powiedziała Kazimiera, matka niepełnosprawnej Kasi. Siedemnastoletni Jarek znalazł natomiast w modlitwie różańcowej ukojenie po stracie swoje mamy. – Dzięki Maryi mogę codziennie stawiać czoło swojemu życiu – wyznał.
KAI
mat